Para Piyasaları

Bitcoin madencileri satışlara devam etmek zorunda kaldı! Madencileri şimdi ne bekliyor?

Kripto para piyasalarında 2022 genelinde yaşanan gelişmeler, yatırımcılarda olduğu gibi madenciler tarafında da çok olumlu sonuçlar doğurmadı. Bitcoin (BTC) madencilerinin zorlandığı bir yıl olarak geride kalan ilk 8 ayda madenciler büyük ölçülerde gelirlerini düşüren operasyonlarla karşılaştı. Ancak Bitcoin madencileri adına öne çıkan tahminlerde, sıralanan gelişmelerle birlikte madencilerin daha da olumsuz gelişmelerle karşılaşabilecekleri tahmin ediliyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan genel düşüşlerin arkasında birçok faktör bulunuyor. Ancak Bitcoin ile hisse senetleri arasında son aylarda görülen korelasyonla birlikte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımları ve para politikasında şahin tutumu, bu alanlardaki düşüşleri tetikleyen en büyük etkenlerden biri olarak ele alınıyor. Fed’in benzer adımları atmaya devam edeceğine dair beklentilerin güçlenmesi de dolaylı olarak madencilerin daha zorlu süreçlerle karşılaşabileceği tahminlerini güçlendiriyor.

AĞUSTOS’TA NEGATİF AKIŞ DEVAM ETTİ

Bitcoin madencileri genel olarak 2022’de gelirlerini düşüren gelişmelerle karşılaştı. Mayıs ve Haziran aylarında görülen sert düşüşler ve kripto kışı boyunca Bitcoin madencileri ciddi zarara uğradı ve birçok madenci kredilerini ödeyemedi. Bitcoin madencileri ile ilgili ortaya koyulan bir rapor, eğilimin olumsuz olduğunu ortaya koydu. Ağustos ayına dair yeni veriler de madenciler için negatif akışların devam ettiği ardışık dördüncü ay olarak kaydedildi.

BITCOIN DALGALANDI, MADENCİLER POZİSYON ALDI

Söz konusu Bitcoin madencileri raporuna göre Nisan ayı, Bitcoin madencilerinin 2022 yılında Bitcoin ile kâr elde ettikleri tek ay oldu. Raporda, madencilerin işletim maliyetlerini dengeleyebilmek adına Ağustos ayına kadar satış yapmak zorunda kaldıkları belirtildi. Ağustos ayında Bitcoin fiyat hareketlerine bakıldığında ise çift yönlü dalgalanmaların yaşandığı görülüyor. Zira Ağustos ayında Bitcoin, bir süredir sıkışıp kaldığı 20 bin dolardan yükselerek 24 bin dolara kadar dokundu.

Diğer yandan bu yükseliş sonrası yine Ağustos ayında Bitcoin, 20 bin doların altını da test etti. Ağustos ayında ayrıca Bitcoin 212 milyon TH/s hash oranına yükselerek yaklaşık %5,28 oranda artış yaşadı. Bu nedenle de Bitcoin madencileri, faaliyetlerini sürdürebilmek adına varlıklarının büyük bir kısmını satmak zorunda kaldı.

BTC MADENCİLERİ İÇİN DURUM ZORLAŞTI

Raporda da ortaya koyulduğu üzere bazı Bitcoin madencilik şirketleri, Ağustos ayında yaşanan bu kötü gidişatı atlatma konusunda fazlasıyla zorlandı. Bu şirketler arasında yer alan ve kripto para borç verme ve komisyonculuk faaliyetleri de yürüten New York Digital Investment Group (NYDIG) ile anlaşmasını duyuran Stronghold, 67,4 milyon dolarlık borcunu kapatabilmek için 25 bin 200 adet madencilik cihazını NYDIG’ye iade etme kararı aldı.

Yine de Bitcoin madencileri geride kalan dönemlerde BTC fiyatındaki küçük yükselişler sayesinde duruşlarını sürdürmeyi de başardı. Bunun sonucunda madenciler, 2022 içerisinde sayısı krize rağmen bir miktar da olsa kâr sağlamayı başardı.

Rapora göre madenciler, 2021 yılındaki yükseliş serüveninde daha fazla kazanç elde etti. Ancak 2022 yılında düşüşe geçen kripto para piyasası, madencilerin kazançlarını azaltmak bir yana, önceki dönemlerden elde ettikleri birikimleri de silmeye başladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.