Para Piyasaları

Bitcoin ve Ethereum ayrık hareket ediyor, altcoinlerde çift yönlü dalgalanma var! Eylül’de kriptoları ne bekliyor?

Kripto para piyasalarında son günlerde yeniden aşağı yönlü hareketlilikler yaşandı ve yeni haftada gelen yukarı yönlü hareketler sonrasında, Bitcoin (BTC) dar bir fiyat aralığında hareket etmeye başladı. Bitcoin’in konsolidasyon yaşadığı süreçte altcoinler genelinde de çift yönlü ayrık fiyat hareketleri görülmeye başladı. Bitcoin ise altcoinlere göre görece daha sakin ve dar bir fiyat aralığında hareket ederken, kripto para piyasasında gözler ABD’den gelecek olan Ağustos ayı enflasyon verilerine ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı faiz kararına çevrildi.

Analistler ve uzmanlar, Bitcoin’in bu kritik veriler öncesi konsolide olduğunu ve grafikteki sakin seyrin, 13 Eylül tarihinde açıklanacak olan enflasyon verileriyle birlikte bozulabileceğini ifade ediyor. Peki Fed Eylül ayı faiz kararını ne zaman açıklayacak, kripto paralarda son durum ne?

BITCOIN’DE (BTC) SON DURUM

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatlik süreçte gelen %0,38’lik değer kaybı ile 19 bin 787 dolar seviyesine kadar geriledi. 20 bin dolar sınırının hemen altında hareket eden Bitcoin’in bu kritik bölgenin altında kalmaya devam etmesi, yatırımcıları da endişelendirmeye devam ediyor. Diğer taraftan son 24 saatlik hareketlilikler sonrasında Bitcoin işlem hacmi de 31,7 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Gelen son fiyat hareketleri sonrasında 19 bin 670 dolar ile 20 bin 20 bin 150 dolar aralığında fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise %38 seviyesinde.

ETHEREUM’DA (ETH) SON DURUM

Bitcoin’in yeni haftada hafif düşüşler ve konsolidasyonla karşılaştığı süreçte, altcoinler genelinde de ayrık fiyat hareketleri görülüyor. En büyük altcoin Ethereum (ETH), yaklaşan Merge güncellemesi öncesinde yukarı yönlü fiyat hareketleri ile dikkat çekiyor. Merge beklentileri etkisinde Ethereum, son 24 saatlik süreçte %4,45 oranda yükselişle 1.644 dolar seviyesine tırmandı. Son 24 saatte 16,2 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan Ethereum, 201 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto paralar listesinde ikinci sırada yer almaya devam ediyor.

ALTCOIN PİYASASINDA SON DURUM

Bitcoin’in düşüş eğiliminde, Ethereum’un ise yukarı yönlü fiyat hareketlerinde giriş yaptığı yeni günde, piyasa değeri ile en büyük 25 kripto para birimi arasında bulunan altcoinlerde, son 24 saatlik süreçte en büyük oranlı yükselişi %25,17’lik değer artışı ile Ethereum Classic’in (ETC) elde ettiği görülüyor.

Bir diğer taraftan en büyük 25 kripto para birimi arasında son 24 saatte gelen %8,25’lik değer kaybı ile en büyük yüksek oranlı düşüşü de Nexo’nun (NEXO) yaşadığı görülüyor. Ayrıca CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasalarının toplam değerinin de 911 milyar dolar ile 1 trilyon doların hemen altında bulunduğu görülüyor.

ABD ENFLASYON VERİLERİ VE FED’İN FAİZ KARARI

Uzmanlar, kripto para piyasalarında Eylül ayı itibariyle ciddi fiyat dalgalanmalarının yaşanabileceğini ifade ediyor. Zira 13 Eylül tarihinde ABD enflasyon verileri açıklanacak. Ağustos ayına ilişkin bu verilerin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı faiz kararına etki edebileceği düşünülüyor. Bir diğer yandan Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından 22 Eylül’de faiz kararını açıklayacak.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.