Para Piyasaları

Bitcoin ve Ethereum’a azalan ilgi Google aramalarına da yansıdı: Aramalar yüzde 83 oranda azaldı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 17 Aralık 2017 tarihinde 19 bin 200 dolar seviyesine ulaşarak söz konusu dönem için tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Ardından ayı sezonuna giren ve tam 3 yıl boyunca çift yönlü dalgalanmalar yaşayan Bitcoin, bu kez de 17 Aralık 2020’de, yani tam tamına 3 yıl sonra 20 bin dolar seviyesini aşarak yeni ATH seviyesini belirlemişti. Bu aşamadan sonra kademeli yükselişlerini katlamalı yükselişlere dönüştüren Bitcoin, 2021 yılında rüya gibi bir dönem geçirerek rekor üstüne rekor kırmış ve 10 Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesine ulaşarak yeni rekor seviyesini belirlemişti.

Bitcoin eşliğinde kripto para piyasaları da bu süreçte topyekun rekor yükselişler yakalarken, Kasım 2021’den sonra kabus süreci başlamıştı. 2022 genelinde düşüş eğiliminden kurtulamayan Bitcoin ve kripto paralara karşı azalan ilginin, Google arama verilerine de yansıdığı görülüyor.

GOOGLE ARAMALARI NE ANLATIYOR?

2021 yılı genelinde kripto para piyasalarında kurumsal ve bireysel olmak üzere milyonlarca yeni yatırımcı girdi ve bu da yeni sermaye girişleri anlamına geldiği için piyasanın değeri 3 trilyon dolara kadar çıktı. Dünyanın her yerinde konuşulur hale gelen kripto paraların yakaladığı bu popülarite, rallinin en yoğun hissedildiği Mayıs 2021 döneminde zirve noktalarına ulaştı ve bu da dönemin Google arama verilerine yansıdı. Ancak gelinen noktada, Google arama verilerinde dahi yaşanan düşüşlerin hüsrana dönüştüğü görülüyor.

Google Trends verilerine göre Google’da yapılan “Bitcoin” ve “Ethereum” temalı aramalar, Mayıs 2021’de görülen zirve seviyelerden %83 oranda geriledi. Mayıs 2021’de Ethereum ile ilgili yapılan Google aramaları 100 seviyesindeydi ve bu oran %83 gerileme ile 17 seviyesine, Bitcoin ile ilgili aramalar da 100 seviyesinden 21 seviyesine (%79 azalma) geriledi. Her iki varlık da Kasım 2021’de görülen ATH seviyelerinden sonra %60 ve %70 oranlarda fiyat düşüşü de yaşadı ve her iki varlık da 2020 yılından bu yana görülen en düşük seviyelerine dokundu.

MERGE, BEKLENEN ETKİYİ YARATAMADI

Kripto para ilgisinin genel olarak düştüğü tahmin ediliyordu ancak Ethereum (ETH) özelinde bu ilginin son zamanlarda ciddi oranda artmış olabileceği de düşünülüyordu. Zira uzun yıllardır Ethereum ağında gerçekleşmesi beklenen Proof of Work sisteminden Proof of Stake sistemine geçişin en büyük güncelleme ayağı olan Bellatrix güncellemesinin ilk ve en büyük yükseltmesi Merge, 13-15 Eylül tarihlerinde başlatılacak. Bu nedenle de Ethereum’un en azından Google arama verilerinde yeniden yükselmesi bekleniyordu ancak Merge’ün de aramalara etki etmediği görüldü.

BITCOIN VE ETHEREUM İLGİSİ DAĞILDI

Google, verileri toplama ve işleme konusunda yöntem güncellemeleri uyguluyor ve bu nedenle arama verilerine ilişkin kıyaslama bakımından %100 doğru bilgi vermeyebiliyor. Ancak BitInfoCharts verileri de Twitter üzerindeki etkinlikleri ortaya koyuyor ve bu veriler de birbiriyle örtüşüyor. BitInfoCharts verilerine göre Mayıs 2021’de Bitcoin ile ilgili 363.000 tweet atılmıştı ve bu sayı şu anda 100.000 seviyesinin hemen üzerinde. Benzer bir durum, 136.000 ile Mart 2022’de zirveyi gören Ethereum’da, 40.000 tweet ile görülüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.