Editörün SeçimiPara Piyasaları

Bitcoin ve kripto benimsenmesi arttıkça ABD vites artırıyor! Beyaz Saray, daha fazla düzenleme çağrısı paylaştı!

Beyaz Saray, düzenleyicileri Bitcoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıkları daha fazla denetlemeye teşvik ediyor. Başkan Biden Mart ayında dijital varlıklarla ilgili bir yürütme emri imzaladığından beri, Hazine Bakanı Janet Yellen, yönetimin dijital varlıklara yaklaşımında kilit bir rol oynadı.

Başkan Biden’ın yönetimi, kripto para birimleri gibi dijital varlıklar üzerinde daha fazla düzenleme yapılması için baskı yapıyor ve sanal paranın popülaritesinin artmaya devam ettiği bir zamanda daha sıkı gözetimi savunuyor.

Beyaz Saray, Cuma günü yayınlanan ve tavsiyeleri ortaya koyan bir dizi yeni raporda, sanal para birimlerinin oynaklığına ve kripto ortamında sorunlara yol açan son çöküşe dikkat çekti.

Biden yönetimi, “Dijital varlıkların tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler için anlamlı riskler oluşturduğunu” belirterek, “sık sık operasyonel başarısızlık, piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık, hırsızlık ve dolandırıcılık vakaları olduğunu” kaydetti.

Bu yıl, kripto para birimleri TerraUSD ve Luna , daha geniş bir düşüşün parçası olarak çöktü ve bugün, bitcoin’in değeri geçen Kasım’ın yaklaşık üçte biri kadar.

Diğer direktiflerin yanı sıra, yeni raporlar mali düzenleyicileri yasa dışı uygulamaları engellemeye ve “mevcut ve acil riskleri ele almaya” çağırıyor.

KONGRE YENİ DÜZENLEMELERE BAKIYOR

Son yıllarda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto şirketlerine karşı yaptırım eylemleri getirdi. Beyaz Saray bunun devam etmesini istiyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Brian Deese, “Raporlar, uygun gördükleri şekilde düzenleyicileri dijital varlık piyasasının suistimaline yönelik soruşturmaları büyütmeye, uygulama çabalarını iki katına çıkarmaya ve kurumlar arası koordinasyonu güçlendirmeye teşvik ediyor” dedi. Bir deyim.

Yönetim ayrıca Tüketici Mali Koruma Bürosu ve Federal Ticaret Komisyonu’nun “tüketici şikayetlerini izleme ve haksız, aldatıcı veya suistimal edici uygulamalara karşı yaptırım uygulama çabalarını iki katına çıkarmasını” önerdi.

Aynı zamanda yönetim, Kongre’yi düzenleyicilere daha somut rehberlik etmeye çağırdı.

Bu olmaya başlıyor. Haziran ayında Sen. Kirsten Gillibrand, DN.Y. ve Sen. Cynthia Lummis, R-Wyo., dijital varlıklar için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya yönelik bir teklif sundu.

Cuma günü yayınlanan raporlar, Biden’ın “dijital varlıkların sorumlu gelişimini” sağlamak için Mart ayında imzaladığı bir yönetici emrinden kaynaklanıyor. Federal hükümetin dijital varlıklara yaklaşımını kolaylaştırmayı amaçlıyordu.

Enis Mutlu - Gazete Banka

Gazetebanka.com’da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN:
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.