Para Piyasaları

Bitcoin yokmuş gibi davranan Elon Musk, Dogecoin’e methiyeler düzdü!

Kripto para piyasalarına yön veren isimlerden biri olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kişisel servetinin 300 milyar dolara çıkmasıyla, 2021 yılının hemen başlarında dünyanın en çok konuştuğu isimlerden biri haline geldi. Kişisel serveti ile o döneme kadar dünyanın en zengini olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geride bırakan Elon Musk, elde ettiği bu popülarite ile daha sonra kripto para piyasalarının içine girdi. Twitter’da 2021 yılı itibariyle sık sık kripto para odaklı paylaşımlarda bulunan Musk, bu paylaşımlarıyla kripto ekosistemindeki gidişata yön verdi.

Başlarda Bitcoin (BTC) desteği ile öne çıkan Musk, daha sonra bu desteğinin neredeyse tamamını Dogecoin’e (DOGE) yönlendirdi ve DOGE, bu süreçte çok ciddi değer kazançları elde etti. Tek bir paylaşımı ile kripto paralarda dalgalanmaların yaşanmasını sağlayabilen Musk, bir kez daha Dogecoin ile ilgili övgü dolu açıklamalarda bulundu.

ELON MUSK’TAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

Geçtiğimiz dönemlerde ilk olarak Twitter’da %9,2’lik hisse satın alan ve daha sonra Twitter’ın tamamını satın almak için harekete geçen Musk, ardından satın alma işlemini “Twitter’daki bot hesap sayılarından” dolayı askıya almıştı. Geçtiğimiz günlerde satın alma işleminden tamamen vazgeçen Musk, bu nedenle de Twitter ile davalık olmuştu.

Her adımı piyasalarda etki yaratan Musk, katıldığı bir podcast yayınında, güncel olan neredeyse tüm konular hakkında fikirlerini dile getirdi. Elon Musk, buradaki açıklamalarında konu kripto paralara gelince, Dogecoin ile ilgili yine oldukça pozitif söylemlerde bulundu. Musk, söz konusu açıklamalarında Dogecoin ile Bitcoin’i kıyasladı ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“İŞLEM KAPASİTESİ BTC’DEN ÇOK DAHA YÜKSEK”

Son olarak Tesla’nın, 2022 yılının 2. çeyreğinde elindeki Bitcoin’lerin %75’ini satmasıyla gündeme gelen Musk, bu satışın, Tesla’nın Bitcoin konusundaki son tavrı olmayacağını ve gelecek dönemlerde yeniden Bitcoin satın almaya kesinlikle açık olduklarını dile getirmişti. Podcast yayınında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile teke tek dövüş teklifiyle ilgili de konuşan Musk, öte yandan Mars ve uzay hakkındaki fikirlerini de paylaştı.

Şirketleri Tesla ve SpaceX’in çalışmalarıyla ilgili de konuşan Musk, konunun kripto paralara ve özellikle Dogecoin’e gelmesiyle birlikte övgü dolu açıklamalarda bulundu. Tartışma yaratacak sözler dile getiren Elon Musk, Dogecoin için “İşlem kapasitesi Bitcoin’den çok daha yüksek” sözlerini dile getirdi.

ELON MUSK’TAN DOGECOIN ÖVGÜLERİ

Podcast yayınında Elon Musk’a, Dogecoin’e olan desteğinin devam edip etmediği soruldu. Elon Musk ise gelen bu soruya karşı verdiği yanıtta, Dogecoin’in Bitcoin’e oranla işlem sayısı anlamında daha güçlü olduğunu ve arzın yıllık artışının da pozitif bir durum olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek yanıt verdi.

Musk açıklamasında “Kesinlikle Dogecoin’i desteklemeye devam ediyorum. İşlem yapabilme kapasitesi Bitcoin’den çok daha yüksek. Ayrıca her sene 5 milyar DOGE’un dolaşıma girmesi de onun işlem parası olarak da kullanılabilmesi açısından iyi diye düşünüyorum. Onunla Tesla ve SpaceX ürünleri alabiliyorsunuz” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.