Para Piyasaları

Bitcoin yükselişine ara verdi, hafta sonu öncesi kritik bölgeye geriledi!

Kripto para piyasaları 2022 yılında yükseliş hareketliliklerine adeta hasret kalmıştı. Ocak ayında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık 2021 dönemine ait FOMC tutanaklarını yayımlaması ile birlikte hızlanan düşüş sürecinde daha sonra ortaya daha büyük krizler çıktı. Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan LUNA ve UST krizi sonrası piyasada devasa bir çöküş yaşanırken, son haftalarda Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasalarında toparlanmalar görüldü.

Piyasalarda son günlerde ortaya çıkan toparlanma hareketlerinin arkasında ise yine ABD’den gelen veriler etkili oldu. Düşüşlerde Fed’in, parasal sıkılaştırmaya gideceğini belirtmesinin etkisi görülmüştü. Son olarak ABD’de Temmuz ayı enflasyon rakamlarının beklenenden düşük gelmesi ile Fed’in parasal sıkılaştırmada geri adıma atmaya başlayacağı beklentisi oluştu. Bu beklenti ile birlikte kripto paralarda yükselişler kendisini gösterdi. Ancak gelen toparlanmalar uzun soluklu olmadı ve hafta sonu öncesinde piyasalarda yine durgunluk hakimiyet göstermeye başladı.

BİTCOİN TOPARLANMAYI FRENLEDİ, DURGUN SEYRE GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde gelen haber akışı, kripto para piyasalarının hızlı bir toparlanma yaşamasını sağladı ancak hafta sonu öncesinde piyasada bir durgunluk hakim. Kripto para piyasasının toplam hacminde 1,14 milyar dolar ile %1,14 oranda düşüş görülüyor. Öte yandan en büyük kripto para Bitcoin de yeni güne %2,5 oranda düşüşle başladı ve 24 bin 400 dolardaki direnci aşamadı. Hafta sonu öncesinde bu kritik direncin altında işlem gören Bitcoin için uzmanlar bir toparlanma görünmüyor olsa da sağlıklı bir ilerleyiş göründüğünü ifade ediyor.

Uzmanlar, Bitcoin’de aşağı bölgede en yakın destek noktasının 22 bin dolar bandında olduğunu ve en yakın direncin de 24 bin dolar bandında olduğunu ifade ediyor. Bu iki fiyat bölgesinde seyreden Bitcoin’in haber akışlarına vereceği tepkilerle gideceği yönün de belli olacağı tahmin ediliyor. Yazım sırasında Bitcoin, 23 bin 899 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BİTCOİN HAKİMİYETİNDE ALTCOINLERDE SON DURUM

Bitcoin’in hafta sonu öncesindeki durgun seyrinin, benzer şekilde piyasalar genelinde de etkili olduğu görülüyor. Halbuki son gelen toparlanma hareketlerinde her ne kadar yine Bitcoin öncü konumda olmuş olsa da altcoinlerin çok büyük bir kısmının Bitcoin’den daha iyi performanslar ortaya koyduğu görülmüştü. Ancak hafta sonu öncesinde Bitcoin’in, durgun bir hakimiyet sağlamış olması dikkat çekiyor. Bitcoin’in öncülüğünde süren durgun seyirde Ethereum’un (ETH) da benzer bir durgunlukta hareket ettiği görülüyor.

Ethereum, şu an için uzman ve analistlerin belirttiği destek ve direnç noktalarının arasında seyrediyor. Yeni güne %0,4 oranda düşüşle başlayan Ethereum, yazım sırasında 1.880 dolar seviyesinde işlem görüyor. Öte yandan bir diğer büyük altcoinlerden biri olan Solana da güne %4,1 oranda değer kaybı ile başladı ve son fiyat hareketlerinin ardından yazım sırasında 43 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler, Solana’nın yukarı yönde ilk hedefinin 47 dolar olabileceğini ifade ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.