Ekonomi

Borsa düşüşe geçti: BIST 100 endeksi son durumu ne oldu?

Uzun süredir piyasalarda yükselişini koruyan BIST 100 endeksi zirvede başladığı haftayı ani bir düşüş yaşayarak tüm dikkatleri üzerine topladı. Borsada yaşanan bu anlık düşüşün yatırımcılara yansıması derinden hissedildi. Borsa İstanbul ani bir kararla satışları geçici olarak durdurdu. Borsa İstanbul’da yaşanan hareketlilik ne zaman son bulacak? araştırılmaya başlandı.

DÜN YAŞANAN DÜŞÜŞTE KAYIP NE KADAR OLDU?

Yatırımcıların hedefinde olan ve borsayı yakından takip edenler için yaşanan ani düşüşün etkisi sürüyor. Durağan dönemine giriş yapan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dün günü 222,33 puan kayıpla kapattı. Bu da %6,09’a denk geliyordu. Günlük işlem hacmi ise 138,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Soruların odak noktası ise borsadaki ani düşüşün nedeni oldu.

BORSA İSTANBUL’DAN KONU ÜZERİNE AÇIKLAMA GELDİ!

BIST 100 endeksi günlük düşüş oranı %5’e kadar ulaştı. Bu beklenmeyen düşüş devre kesicinin müdahalesi ile durduruldu. Satışların derinleşmesi anlık müdahaleyi gerektirdi. Ardından Borsa İstanbul konu üzerine bir açıklamada bulundu. “Dün saat 17.41 itibariyle endekse bağlı devre kesici sisteme girmiştir” denilerek yapılan açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

“Borsamız pay piyasalarındaki tüm sıralarda vadeli işlem opsiyon piyasalarında işlem görüyor. Pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve borçlanma araçları piyasası pay repo pazarında işlemini geçici olarak durdurmuştur” denildi.

BIST 100 ENDEKSİ GÜNCEL VERİLERİ KAÇ OLDU?

BIST 100 endeksi pozitif açılışı sonrası görmüş olduğu zirve rakamlardan ani düşüş yaşadı. Geçiş yaptığı 3.715 puanlık zirve sonrası satışta yaşanan baskılar ilk dalgalanma sürecinde bu rakamı 3.567 puana kadar düşürdü. Ardından ikinci bir toparlama sürecine giriş yapılarak 3.650 puanla yükselerek dirençle karşılaşıldı. Fakat ikinci satış dalgasında ile beraber 3.533 puana kadar düşüş görüldü. Tam da bu noktada şirket tarafından işlemler geçici olarak durduruldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.