Ekonomi

Borsa İstanbul duyurdu! Bugün Bist 50 hisselerinde açığa satışta yukarı adım kuralı uygulaması devam edecek!

Borsa İstanbul yönetimi Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yatırımcılarla alınan kararı paylaştı. Karara göre açığa satışta yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak.

27 OCAK 2022 AÇIĞA SATIŞTA YUKARI ADIM KURALI KAP DUYURUSU

BIST 50 Endeksinde yer alan paylara 25/01/2022 ve 26/01/2022 tarihli seanslarda getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 27/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.