Ekonomi

Borsa İstanbul rekora koşuyor: Sert dalgalanmaların bedeli ağır olabilir!

Borsa İstanbul dün kapanışını rekor seviyede gerçekleştirdi. Bu sabah saatleri itibariyle de açılışta bu rekorunu yeniden yineledi. Yüksek rakamlar enflasyona karşı korunma arayışında olan yatırımcıların önümüzdeki süreçte borsaya olan ilgisini daha da artırıyor.

BORSA İSTANBUL’DA YÜKSELİŞİN NEDENİ?

Dünya genelinde yaşanan resesyon endişesi ile beraber küresel piyasalarda işlem hacmi artışını tetikliyor. Borsa İstanbul’da uzmanlara göre yüksek enflasyona karşı bankaların yüksek karlı şirketlere yönelmek isteyen yatırımcıların varlığı bu yükselişi tetikliyor.

Ekonomist Enver Erkan: “Son 10 yılda ekonomik, küresel ve siyasal olarak bankaların engelleri aştığı, büyümeye devam ettirdiği ve kur korumalı mevduat sistemini de katarak kârını arttırdığı bankacılık endeksi yukarı yönlü ilerleyişinde büyük etki oldu.” ifadesini kullandı. Özellikle mevcut para politikalarının devamlılığının fark edilmesi yukarı yönlü hareketi korumayı destekliyor.

BU SABAH REKORA KOŞTU!

BIST 100 endeksi bu sabah saatleri itibariyle sert dalgalanmalarla güne başladı. %1,49 artış göstererek bugün sabah saatlerinde 3.408,48 puan ile rekor seviyede artışını yaşadı. Bir önceki kapanışa göre 50,12 puan ve yaklaşık olarak %1,49 değer artışı yaşadı. Bu uzun bir süredir görülmeyen zirve rakamdı. Kısa bir süre sonra düşüşe geçti. Günün ilerleyen saatlerinde 3.309 seviyelerini gördü.

TOPLAM İŞLEM HACMİNDE REKOR!

BIST 100 endeksine bakıldığında dün gün başlangıcını %4,21 artışla başlatmıştı. Bu şekilde oluşan BİST 100 rakamı 3.358,37 puan ile gün kapanışını tamamladı. Elde edilen veriler bugüne kadar en yüksek günlük kapanış anlamına geliyordu. Rekor seviye olarak 3367,31 puanlık yükseliş yaşandı. Toplam işlem hacmine bakıldığında ise 105,3 milyar liralık rekor seviye kaydedildi.

SEKTÖRLERE GÖRE YÜZDELİK DAĞILIM TABLOSU

Sektörel olarak endekslerdeki yüksek rakam özellikle metal ana sanayiinde oldu. %8,46’lık yükseliş fark edildi. Bunun yanı sıra mali endeks yüzdesi 5,09, sanayi endeksi %2,70, teknoloji %2,68, hizmetler %3,01 oranında değer kazandı.

Son günlerde artan resesyon endişesi ile beraber Merkez Bankası faiz artışındaki ihtimal süreci Borsa İstanbul’u pozitif olarak yükselti. Konu ile ilgili yatırım Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan: “Kur korumalı mevduat uygulamalarının ve şirketlerin istikrarının BİST endeksindeki yükselmeyi etkilediğini” ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.