Ekonomi

Borsa İstanbul’daki sert gelişmelere, Özgür Demirtaş’tan tepki: İsimleri gizleyin, küçük yatırımcıyı kim batırıyor bulayım!

Son dönemlerde ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler, yatırımcıların kayıplarına sebep olurken potansiyel yatırımcıların da kafalarını karıştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul’da yaşanan sert gerilemeler ile de gündeme gelen yatırımcılar, duruma karşı tepki göstermeye başladılar.

Borsa İstanbul’un mevcut durumuna ilişkin güncel değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzman İslam Memiş’ten sonra Prof. Dr. Özgür Demiştan’tan da yeni bir paylaşım geldi.

ÖNCE İSLAM MEMİŞ DEĞERLENDİRDİ!

Senelerdir ekonomi piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve bu sayede de hem yatırımcıya hem potansiyel yatırımcıya hem de sade vatandaşlara önemli bilgiler veren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bir süredir olduğu gibi geçtiğimiz günlerde yine yeni yorumlarını yayınladı. Ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin yanı sıra Borsa İstanbul’da gözlenen ani değişimlere de değinen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gündemde büyük yankı uyandırdı.

Borsa İstanbul’da yaşanan son kayıplar ile birlikte 3 bin 272 seviyesine kadar gerilemenin yaşandığını belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, önemli düşüşlerin bankacılık sektöründe gözlendiğini bildirdi. Uzman İslam Memiş açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşler mevcut duruma bakıldığında sürpriz olarak durmuyor. 2 bin 900 seviyeye kadar bir düzeltme yapılacağını tahmin ediyorum. Dolar kuru ile borsa mukayese edildiğinde, yabancı yatırımcılar daha ucuz olduğu için borsayı tercih ediyorlar. Tüm birikimi ile bankacılık sektörünü tercih eden birçok yatırımcı bulunuyor. Aslına bakarsanız bankacılık sektörü oldukça büyük riskleri barındırıyor. Borsa İstanbul’da yaşanan kayıplarda sonra tepki alımlarının ortaya çıktığı gözleniyor. Bu alımlara karşı borsa ara ara düzeltmelere yapacaktır. Ancak bu hafta Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı sebebi ile şu an da büyük bir belirsizlik hakim.”

SONRA PROFESÖR ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN TEPKİ GELDİ!

Bir süredir Borsa İstanbul’da yaşanan ani hareketlere ve diğer ekonomi piyasalara ilişkin paylaşımlarda bulunan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, aktif olarak kullandığı Twitter hesabından resmen meydan okudu. Yapmış olduğu Twitter paylaşımında borsada gerçekleştirilen işlemlerin açıklanması gerektiğine dikkat çeken Özgür Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: “Borsa’da ve tabii ki VIOP’ta gerçekleşen işlemleri açıklayın. Gerekiyor ise isimleri gizleyin, isimlerin yer aldığı bölgelere barkodlar koyun. Küçük yatırımcıyı kimin batırdığını 1 gün içerisinde bulayım. Yazacağım kısa bir kod dahi, türev piyasasında kimin pozisyon ile banka hisselerinden kazandığını belirlemeye yeter.”

YATIRIMCILAR İSYANDA!

Son dönemlerde Borsa İstanbul’da yaşanan sert gerilemeler, yatırımcıların tepkileri ile karşılaşmaya devam ediyor. Özellikle küçük yatırımcılar, aktif olarak kullandıkları Twitter hesapları üzerinden paylaşımlar yaparak kayıplara tepki gösteriyor. Yaşanan ani gerilemelerin bilerek kontrol edildiğini belirten bazı yatırımcılar ise durumun bir an önce kendi lehlerine çevrilmesi gerektiğini savunuyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.