Ekonomi

BOTAŞ yeni rekor zammı paylaştı: Doğalgaz ve Elektrik tarifesine yüzde 20 zam faturaya ne zaman yansıyacak?

BOTAŞ 1 Eylül tarihi itibariyle doğalgaz ve elektrikte yeni zam uygulayacağını duyurdu. Doğalgazın satış fiyatına %20,4 elektrikte ise mesken abonelerine özel %20 zam yapıldığını paylaştı.

EYLÜLE YENİ ZAMLARLA GİRİŞ YAPILDI!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. internet sitesi üzerinde Eylül ayına özel yeni tarife tablosunu açıkladı. Elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın satış fiyatı %49,5 oranında artış gösterdi. Sanayide kullanılan doğalgaz satışında ise %50,8 oranında fark uygulanacak. Eylül ayı itibariyle geçerli olacak rakamlarda konutlarda tüketimi yapılan doğalgazın satış fiyatı ise %20,4 zamlandı.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ: YENİ ZAMLAR NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

BOTAŞ internet sitesi üzerinden açıklama yaptıktan kısa bir süre sonra elektrik mesken aboneleri için de yeni bir tarife paylaşımında bulundu. Mesken aboneleri için %20 Sanayi ve Ticarethane aboneleri için ise %50 zam yapıldı.

Botaş’ın yaptığı resmi açıklamada şu yer alıyordu: “Bilindiği gibi doğalgaz ithal bir enerji kaynağı %99’dan fazla uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı kaynaklarından temin ediliyor. Bununla beraber Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci doğalgaz fiyatlarındaki yükselişi arttırdı. 1 Eylül itibariyle tüketicilerimize imkanları çerçevesinde asgari düzeyde doğalgaz satışında bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu kapsamda 1 Eylül 22 tarihi itibariyle geçerli olacak zam oranları yansıtılmıştır” dendi.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE UYGULANAN SON ZAMLAR

Tüm veriler ışığında son olarak uygulanan doğalgaz zammı Haziran ayında %30 oranında gerçekleşmişti. Elektrik ise yine aynı ay içerisinde %15 sanayi ve ticarethaneler için ise %25 olarak uygulanmıştı.

DOĞALGAZ GÜNCELLENEN ZAM ORANI

1 Eylül 2022 Perşembe günü itibariyle doğalgaza yansıyacak olan zamlı fiyatlar şu şekilde gelişti:

  • Konutların doğalgazındaki fiyat artışı %20,4
  • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin doğalgaz artışı ortalama %47,6
  • Sanayi işletmelerinde %50,8
  • Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz satışında %49,5

ELEKTRİK GÜNCELLENEN ZAM ORANI

Elektrikçi belirlenen yeni zamlı tutarlar:

  • Elektrikte mesken ve tarımsal faaliyet aboneleri için %20
  • Kamu ve özel hizmetler sektörü aboneleri için %30
  • Sanayi abone grubu için %50
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.