EkonomiGündem

Brent petrol fiyatları 100 doların bir altında bir üstünde! Piyasalarda çalkantı devam ediyor

Durgunluğun kazanımları frenlemesinden korkmasına rağmen petrol fiyatları varil başına 100 ABD dolarının üzerine çıktı.

Ham petrol fiyatları, küresel bir resesyona ilişkin endişelerin devam etmesi nedeniyle kazanımların kısıtlanmasına rağmen, aylardır ilk kez dün varil başına 100 ABD dolarının altına düştükten sonra yükseldi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Brent petrol fiyatları 100 doların bir altında bir üstünde! Piyasalarda çalkantı devam ediyor

EN BÜYÜK GÜNLÜK DÜŞÜŞ

Brent ve ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, durgunluk sorunlarının arz endişelerine ağır basması ve doların bazı alıcılar için petrolü daha pahalı hale getirmesi nedeniyle dün Mart ayından bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, “Zayıflanan talep endişeleri arz sıkıntısına ilişkin korkulardan daha ağır basmaya başladığından ham petrol fiyatları düştü” dedi.

“Giderek artan sayıda analist, dünyanın önde gelen ekonomilerinin birçoğunun önümüzdeki birkaç ay içinde negatif büyüme yaşayacağını ve bu durumun ABD’yi resesyona sürükleyeceğini bekliyor.”

Razaqzada, yatırımcıların uzayabilecek küresel bir durgunluk korkusuyla ham petrol ve diğer hisse senetleri de dahil olmak üzere her şeyi sattıklarından şüphelendiğini söyledi.

Yatırımcıların kafasında tüm bu endişeler ön plandayken, ham petrol fiyatlarının bir süre daha kaygan bir seyir izlemesi muhtemel” dedi.

Brent petrol fiyatları 100 doların bir altında bir üstünde! Piyasalarda çalkantı devam ediyor

ANALİSTLERDEN YORUMLAR

Deutsche Bank’tan analistler, piyasanın son 24 saat içinde “petrolde neredeyse çift haneli yüzde düşüşler” ile boğuştuğunu söylerken, Liberum’dan analistler de durgunluk korkularına dikkat çekti ve yatırımcıların daha güvenli varlıklara yöneldiğini söyledi.

İnteraktif yatırımcının Piyasalar Başkanı Richard Hunter, “Hem işletmelere hem de tüketicilere fayda sağlayacak daha düşük petrol fiyatlarının, bocalayan bir ekonomiyi destekleyecek yatırım ve harcama modellerinde bir ayarlamaya yol açabileceği giderek daha fazla umut ediliyor” dedi.

Piyasalar bugün Brent ham petrolünün varil başına 104 ABD doları civarında yükselmesi ve ABD WTI’nin 100 ABD dolarının üzerine çıkmasıyla mütevazı bir toparlanma işaretleri gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.