Ekonomi

Brent petrol güne yükselişle başladı: Avrupa krizin eşiğinde yeni akaryakıt zammı kapıda!

Piyasalarda Brent petrol fiyatı yükseldikçe akaryakıt grubuna yönelik zamlarda artış gösteriyor. Ani olarak gelişen sert zamlar akaryakıt fiyatlarındaki yükselişi pompa fiyatına yansıtıyor.

MOTORİNE 2 HAFTADA 5 BÜYÜK ZAM!

Yükselen enflasyonla beraber arzda yaşanan endişe ham petrol fiyatında yükselişi arttırıyor. Hızlı artış akaryakıt fiyatlarına zam gelme olasılığını daha da güçlendiriyor . Bu durum 2 hafta içerisinde 5 büyük zamma beraberinde getirmişti. En çok motorinde hissedilmişti. 11 Ağustos günü 82 kuruşluk zammı 18 Ağustos’taki 77 kuruşluk zam takip etmişti. Aradan 2 gün geçmesine rağmen 20 Ağustos’ta 1 lira 7 kuruşluk zam motorinde 3.artışı beraberinde getirmişti.

PEŞ PEŞE ARTIŞLAR DİKKAT ÇEKTİ!

Uzun bir süre durağanlığını yaşayan motorin grubu 25 Ağustos günü 4.büyük zammı olan 95 kuruşluk zammı piyasalara yansımıştı. Son olarak bir sonraki gün 26 Ağustos’ta 87 kuruşluk zam bir ay içerisinde toplamda 5 farklı fiyat artışını peş peşe uygulattı.

1 AYDA MOTORİNE 4 TL ÜZERİNDE ZAM UYGULANDI!

Ortaya çıkan rakamlar bir hayli ilginçti. Motorine yönelik iki hafta boyunca uygulanan toplam zam tutarı 4 lira 48 kuruşu buldu. Ham petroldeki hızlı yükseliş akaryakıt fiyatlarındaki zammı tetiklemeye devam edecek. Özellikle Avrupa’daki enerji krizinin artışı dizele yönelik talebi de arttırıyor. Bu da motorin fiyatlarını yükseltiyor

MERKEZ BANKASI 75 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIRIMINA GİDEBİLİR!

Geçtiğimiz günlerde FED başkanı Jerome Powell Jackson Hole Ekonomi toplantısında bir konuşma yaptı. Enflasyonla mücadele kapsamında politikaların yakın zamanda gevşeyeceğine dair sinyal verdi. Avrupa’da ise resesyon kaygısı Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmenin sinyalini şimdiden verdi.

BRENT PETROL 103 DOLARA ULAŞTI!

Bu durumda Uluslararası Enerji Ajansı dün bir açıklama yaptı. “Rusya’nın petrol ürününe yönelik Ukrayna’ya savaş beklentinin üzerinde yaptırımlar etkisini göstermeye başladığı anda üretimi sürdürebilmek daha da zor hale gelecek” denildi. Öte yandan OPEC büyük üreticisi Irak’taki çatışmalardan dolayı arz endişesi içerisinde. Fiyatların aşağı yönlü hareketi bu nedenle gittikçe zor hale geliyor. Çatışmalar dünden beri devam ediyor. Gün içinde Brent petrolün fiyatı 103 doların üzerini gördü. Son günlerde Brent Petrol %100’ün üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.