Para Piyasaları

Brezilya Vergi Dairesi açıkladı: Kripto para beyanları rekor kırdı! Kripto adaptasyonunda enflasyon ne derece etkili?

Kripto para piyasaları ile ilk kez son birkaç ay içerisinde tanışmış olan bir yatırımcı, muhtemelen piyasaları olumsuz yönleri ile tanıtacak ve düşüş ağırlıklı olarak yorumlayacaktır. Ancak dünya genelinde bilindiği gibi kripto paralar, özellikle 2021 yılı genelinde muazzam bir ivme ve tanınırlık yakaladı. Gelen bu popülarite artışı, kripto paraların Bitcoin (BTC) öncülüğünde tüm dünyada ana akımda çok daha fazla yer almasını sağladı.

Bununla birlikte kripto para adaptasyonu da hızla artış gösterirken, çeşitli ülkelerde kripto paralara bakış açısı da şekil değiştirdi. Ancak piyasada kaydedilen hareketlilikler, kripto paralara bakış açılarının stabil şekilde kalmasını engelliyor ve kriptolara yaklaşım değişmeye devam ediyor. Bu kapsamda, yatırımcıların kripto para ilgisine dair kritik bir veri de Brezilya’dan geldi.

LATİN AMERİKA’DA KRİPTO PARA ADAPTASYONU

Yüzölçümünün yanı sıra ekonomik olarak da Güney Amerika’nın en büyük ülkesi konumunda bulunan Brezilya’da vergi dairesi, kripto paralarla ilgili çok kritik veriler açıkladı. Temmuz ayına ilişkin rakamları duyuran Brezilya Vergi Dairesi, 1 milyondan fazla Brezilyalının kripto para beyanında bulunduğunu ve bu sayının bir rekor olduğunu açıkladı. Bir Orta Amerika ülkesi olan ve Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador’un geçtiğimiz yıl attığı Bitcoin adımı, etkilerini ilk olarak Latin Amerika bölgesinde göstermişti. Brezilya’dan gelen veriler de bunu doğrular nitelikte açıklandı.

BREZİLYA’DA KRİPTO PARA KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR

Güney Amerika ülkeleri dendiği zaman uzun yıllardır akıllara ilk olarak enflasyon ve ekonomik kriz geliyor. Bölgede ekonomik anlamda uzun yıllardır zon dönemlerin yaşandığı biliniyor ve enflasyon ile ekonomik kriz etkileri ışığında Güney Amerika halklarının son dönemlerde çareyi kripto paralara geçmekte bulmaya başladığı da biliniyor. Bölgenin en büyük ekonomisi olan Brezilya’da da bu durumla tutarlı veriler açığa çıktı. Brezilya Vergi Dairesi, Temmuz ayında 1 milyon 336 bin 715 Brezilya vatandaşının kripto para beyanında bulunduğunu açıkladı. Kurum, bunun bir rekor olduğunu da belirtti.

HER TÜRLÜ KRİPTO PARANIN BİLDİRİLMESİ GEREKİYOR

Brezilya’da 2019 yılında yürürlüğe giren bir kanun kapsamında Brezilyalı vatandaşların kripto paralarını bildirmeleri gerekiyor. Bu durum aynı zamanda merkezi borsalarda yapılmayan işlemlerden elde edilen kripto paralar için de geçerli. Yani Brezilyalı bir kripto para kullanıcısı, bu kripto paraya herhangi bir kripto para borsası yerine başka bir yöntemle ulaşmışsa, bunu da bildirmesi gerekiyor.

Brezilya Vergi Dairesi’nden yapılan açıklamalarda, kripto para bildirimi yapanların sayısının katlanarak arttığı görülüyor. Örneğin ülkede Mayıs ayında kripto para bildiren kişi sayısı 365 bin seviyesindeydi, bu sayı Haziran’da 800 bine ulaştı ve Temmuz’da 1 milyon 300 bini aştı. Kurum, Ağustos rakamlarının ise henüz hazır olmadığını bildirdi.

KADIN KRİPTO KULLANICI SAYISI ARTIYOR

Brezilya Vergi Dairesi tarafından açıklanan rakamlar, aynı zamanda kripto kullanımına ilişkin ilginç istatistikleri de ortaya koydu. Verilere göre kadın kripto para kullanıcı sayısı da ciddi oranlarda artış gösteriyor. Örneğin Temmuz ayında kadınların kripto para kullanımı %4 artarken, kadın kripto kullanıcıların oranı da %20 olarak açıklandı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.