Para Piyasaları

BTC ve ETH baskılara yenildi, ADA ve XRP yükselişe geçti!

Kripto para piyasalarında volatilite yeniden artış gösterdi. Cuma günü Jackson Hole sempozyumunda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalar yapacak olmasıyla küresel finans piyasalarında oluşan baskılanma ve bu baskılarla birlikte gelen dalgalanmalar, kripto paralar üzerinde de etkisini gösterdi. Piyasalarda görülen volatilite ile birlikte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) düşüş eğiliminde hareket ederken, bazı altcoinlerin ise yukarı yönlü harekete geçmesi dikkatleri çekti.

Bitcoin’in kritik direnç bölgesi üzerinde tutunamaması piyasa genelinde dalgalanmaları beraberinde getirirken, Ethereum (ETH) da kritik direnç bölgesinde başarısız oldu. Böylece hem Bitcoin hem de Ethereum, kısa vadeli kazançlarının büyük bir kısmını sildi. BTC ve ETH’nin kayıplarla mücadele ettiği süreçte öne çıkan varlıklar ise Ripple (XRP) ve Cardano (ADA) oldu.

BITCOIN’DE SON DURUM

Lider kripto para birimi Bitcoin, 22 bin dolar seviyesinin hemen altında başarısız bir hamleden sonra yavaş adımlarla düşüş yaşadı. 21 bin 650 dolar ve 21 bin 500 dolar seviyelerinin altına sarkan Bitcoin, 21 bin 200 dolar bölgesine yakın bir konumda dengesini buldu. Analistler bu noktadan itibaren 20 bin 800 dolar seviyesinin kritik bir destek olarak takip edilebileceğini ifade ediyor. Öte yandan analistlere göre Bitcoin fiyatında bir üst noktada 21 bin 650 dolar seviyesi güçlü direnç olarak öne çıkıyor.

ETHEREUM DÜŞÜŞTE

Diğer taraftan Ethereum fiyatı ise 1.720 dolar seviyesindeki direnci aşamadı ve Ethereum bir tepe oluşturdu. Bu tepe noktasının ardından Ethereum 1.680 doların altında yeni bir düşüş başlattı ve fiyatın bu seviyenin altına gerilemesi ile analistler, aşağı bölgede 1.600 dolar civarında ilk güçlü destek noktasının oluştuğunu ifade ediyor. Analistlere göre yukarı yönde ise 1.700 dolar seviyesinin yakınında ayılar aktif kalabilir ve 1.800 dolarda ETH güçlü bir dirençle karşılaşabilir.

ADA YUKARI YÖNLÜ HAREKETE GEÇTİ

Bitcoin ve Ethereum’un volatil ve düşüş eğilimli hareketler ortaya koyduğu kripto para piyasasında, altcoinler genelinde de düşüşlerin öne çıktığı görülüyor. Bu noktada öne çıkan varlıklardan biri olan Cardano (ADA), 0,65 dolar seviyesinin üzerinde hafif yükselişler ortaya koymaya başladı. Fiyatın 0,475 dolar seviyesindeki güçlü dirence yaklaşmasıyla birlikte, analistlere göre ADA bu seviyenin üzerinde kısa vadede yeni bir ivme yakalayabilir.

XRP YÜKSELİŞLERİ RALLİYE DÖNER Mİ?

Diğer taraftan piyasada düşüş yönlü fiyat hareketleri öne çıkarken, Cardano ile birlikte yükselişleriyle dikkat çeken altcoinlerden biri de Ripple (XRP) oldu. XRP fiyatı bu süreçte 0,35 dolar seviyesindeki güçlü direncin üzerinde bir hamle ile yeni bir ivme yakalamayı başardı ve XRP fiyatı gün içinde %4 oranda bir yükseliş elde etti. Analistler, XRP boğalarının 0,375 dolar seviyelerine doğru bir yükseliş hedeflediklerini ve kısa vadede yukarı yönlü gelebilecek güçlü kırılmalarla bu olası yükselişlerin bir ralliye dönebileceğini belirtiyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.