Gündem

Bu devirde öğrenci olanın vay haline: Ev kiralarından sonra ikinci el eşya fiyatları da arttı! Öğrenci evine 20 bin TL’lik masraf!

2021 yılının son çeyreğinde yükselişe geçen dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Aralık ayına girildiğinde tarihi seviyelere imza atan döviz kurları ile altın fiyatları, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına yol açtı.

Aralık ayından bu yana pek çok başlık altında yapılan zamlar, tüketicilerin bütçelerini resmen sıfırladı. Özellikle emlak sektöründen gelen fahiş kira tutarı haberleri, yeni dönemde ailesinden uzakta okul okumak zorunda kalan öğrencileri şaşkına çevirdi.

Okulların açılması ile birlikte kendi evlerini tutmaya çalışan üniversite öğrencileri, özellikle büyükşehirlerde ailelerinin bütçelerine uygun olmayan fahiş kira tutarları ile karşılaştıklarından ötürü isyan etmeye başladı. Ekonomik şartlar sebebi ile kazanmış oldukları okullarda okuma imkanlarının nerede ise bulunmadığını belirten öğrencilere, bir de spotçulardan kötü haber geldi.

İstanbul’da ikinci el eşya satışı yapan spotçular, yeni dönemde ikinci el eşyaların fiyatlarında da ciddi artışların gözlendiğini açıklayarak nerede ise hiç satış yapamadıklarını belirtti.

“SIFIR ÜRÜN FİYATLARI İKİNCİ EL FİYATLARINA DA YANSIYOR!”

Cumhuriyet Gazetesi tarafından yapılan bir habere göre ikinci el eşya satan bir dükkana sahip olan Tutkucan Sarıöz isimli spotçu, İstanbul’da kira fiyatlarının oldukça yükselmiş olmasına bağlı olarak öğrencilerin 3- 4 kişilik gruplar halinde eve çıktıklarını ifade etti.

Öğrencilerin evleri için tercih ettikleri ürünlerin ikinci el olduğunu belirten Tutkucan Sarıöz, sıfır eşyaların fiyatlarında yaşanan değişimlerin ister istemez ikinci el ürünlerde yansıdığını açıkladı. Sarıöz, açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Geçen sene bir buzdolabı 700 TL’ye satılıyor ise bu sene 2 bin TL’den başlıyor. Öğrencilere yapmış olduğumuz satışlar, geçtiğimi seneye göre yüzde 50 oranında azaldı. Geçinme kaygısı bir tarafa, insanlar yarın ne yiyeceklerini düşünmeye başladılar. Tabi eşya da en son düşünülecek şey oldu.”

“ESNAFLAR DÜKKAN KAPATACAK!”

İkinci el eşya piyasasına ilişkin açıklamalarda bulunan bir başka isim Oğuzhan Koç, şu ifadeleri kullandı: “3 kapılı dolaplar geçen sene 500 TL’ye satılırken bu sene bin 500 TL’den satılıyor. Şu an bir öğrenci evini baştan aşağı düzmenin ortalama fiyatı 20 bin TL. Geçen sene bu tutar 8- 9 bin TL civarındaydı. Vatandaşlarda nakit para yok. Bu yüzden de eşyalarını değiştirmiyor. Biz de alamadığımız için öğrenciler de gelip bizden alamıyorlar. Bu durum böyle giderse esnaflar dükkan kapatacaklar.”

“ÜÇ GÜNDÜR SİFTAHIM YOK!”

Spotçu olan Ali Ekber Sarıbıyık, ikinci el eşya piyasasını şu sözler ile değerlendirdi: “Üç gündür siftahım yok. Fiyatları duyanlar yakınıyor. Piyasada dönüşümlü ürünler de tükendi. Vatandaşlar eskiden ürünler biraz eskiyince değiştirmek istiyorlardı. Şimdi ise eskiler ile idare etmeye çalışıyorlar.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.