Para Piyasaları

Bu gösterge ne anlama geliyor? Bitcoin için yeni boğa sezonu kapıda mı?

Kripto para piyasası aylardır düşüşlerin pençesinde hareket ediyor. 2022 genelinde düşüşlere teslim olan Bitcoin (BTC), Mayıs ayında en büyük darbelerden biriyle karşılaştı. Bitcoin, söz konusu dönemde Terra blok zincirinde yaşanan krizin ardından LUNA Vakfı’nın 2 günde 80 bin adet Bitcoin satmasıyla birlikte büyük bir satış baskısıyla karşılaşmıştı ve Bitcoin fiyatı da 38 bin dolardan kısa sürede 25 bin doların altına düşmüştü. O dönemden bu yana fiyat sıkışıklığı ve konsolidasyon yaşayan Bitcoin, geride bıraktığımız haftayı da fiyat sıkışıklığı yaşayarak geçirdi.

Bitcoin, Mayıs ayında gelen sert çöküş sonrasında 25 bin dolar seviyesinin altına sarktı ve 17 bin 600 dolarda yerel dip noktasını belirledi. Bu süreçte yalnızca bir kez çok kısa bir süreliğine 25 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, genel olaraksa 20 bin dolar ile 22 bin 500 dolar aralığında kaldı. Geride bıraktığımız haftada da fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin, bu kez daha dar bir aralıkta sıkışıklık yaşadı. Analistler, Bitcoin fiyatında görülen bu sıkışmanın, gelecek dönemler adına bir yükseliş hazırlığı olabileceğini ifade ediyor.

GÖSTERGELER BTC İÇİN NE DİYOR?

Bilindiği üzere Bitcoin’in ve genel olarak kripto para piyasasının gündeminde son birkaç aydır yüksek kazanç oranları, coşkulu ve büyük ralliler yer almıyor. Bitcoin fiyatı güncel olarak hala 20 bin dolar seviyesinin altında seyrediyor ancak analistler, geride bıraktığımız haftada ortaya çıkan fiyat hareketlerini de göz önünde bulundurarak, zincir üstü göstergelerde buradan toparlanmanın yavaş ve istikrarlı olabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Bilindiği üzere lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta 18 bin 700 dolar ile 19 bin 500 dolar gibi çok dar bir aralıkta fiyat sıkışıklığı yaşadı ve yeni haftaya da 18 bin 900 dolar seviyesinden giriş yaptı. Öte yandan elde edilen verilere göre Bitcoin ve fiyat gelişmeleri etrafında ölçülen duyarlılık da nispeten yüksek seviyelerde seyretti.

BTC İLGİSİ ARTIŞ GÖSTERDİ

Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment tarafından sunulan veriler ve göstergeler, geçtiğimiz hafta sonunda sosyal medya platformlarında Bitcoin’e olan ilginin arttığını ortaya koydu. Verilere göre Bitcoin, en büyük 100 kripto para birimi arasında Temmuz ayından bu yana ilk kez ilginin %26’sından fazlasına sahip oldu.

CÜZDANLARA ÇEKİLEN BTC SAYISI

Bir diğer yandan son 90 günlük süreçte de cüzdanlara çekilen toplam Bitcoin hacminin etkili bir şekilde tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesi dikkat çekti. Analistler, bu durumun çok sayıda HODL edilen coin’in birkaç aydır atıl durumda kaldığını ortaya koyduğunu ifade ediyor. Söz konusu veriler öncesinde cüzdanlara çekilen Bitcoin sayısında tüm zamanların en düşük seviyesi Temmuz 2020, Ağustos 2018, Ekim 2016 ve Haziran 2015 dönemlerinde kaydedilmişti. Söz konusu dönemlerde, yani önceki dip seviyelerinin yaşandığı sırada Bitcoin fiyatı da daha düşük uzun vadeli destek seviyelerine yakın konsolidasyon aşamalarında seyrediyordu.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberde yer alan yorum ve bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir