Gündem

Bu Haber Tüm Sigorta Türlerini Etkileyecek! 10 Yıllık Sigortalılığı Bulunanlara Erken Emeklilik Müjdesi!

10 yıl sigortaları bulunanlar 1800 prim günü doldurdukları anda emekli olabiliyor. Malulen emeklilik sürecinde iş göremez raporu bulunanlar ağır hastalık geçirenlerin 10 yıl çalışma süresini tamamlaması gerekmeyecek. 1800 prim gününü tamamlamış olan vatandaşlar malulen emekli olabilecek. Belirli ciddi hastalık sahipleri sağlık raporunu gösterdikleri anda emeklilik sürecini başlatabilecek.

Malulen Emeklilikte Engel Oranı Kaç Olmalı?

Yapılan yeni düzenleme ile SGK kapsamında tedavisi zor olan hastalıklarda sahip olan çalışanlar emekli olabilecek. Özellikle sayılan hastalıklar arasında; Demans, MS ve beyin fonksiyonunu etkileyen ayakta durmayı zorlaştıran hastalıklar yer alıyor.

Sağlık durumu elverişli olmayan sayılan hastalıklardan herhangi biri bulunan kişiler sağlık raporunu göstermek zorundadır. %60 ve üzerinde bir engeli bulunanlar sağlık raporunu gösterdikleri anda emekli olabilecek.

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Emeklilik sürecinde hastalığa sahip olanlar ellerindeki raporla beraber bağlı bulundukları sigortalılık türüne göre farklı işleme tabi tutulacak. 4A/ 4B ve 4C sigortalılık türüne göre emeklilik süreci farklılaşabiliyor. SSK’lı çalışan birey hastalığı nedeniyle engelli raporunu sunduktan sonra işten kesin olarak ayrılması gereklidir.

Bağ-kurlu çalışan bir birey ise arkada herhangi bir prim borcu bırakmaması ve işi bırakması gerekiyor.

Emekli sandığında çalışma gösteren bir kişinin görevinden istifa etmesi gerekiyor. Tüm bu şartlar karşılandığında malulen emekli sayılarak kişi emeklilik sürecini başlatabilecek.

Malulen Emeklilik Şartı Nedir?

İşe başlangıç sürecinde 1800 günlük primi bulunanlar fakat işte yaşadığı kayıp nedeniyle %60 oranında engeli oluşanlar malulen emekli olabiliyor. 10 senelik sigortalılık günü dolduğunda ve 1800 günlük prim tamamlandığında bu şart karşılanmış olacak. Sağlık raporu ile kişinin bu durumu tespit edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.