Editörün SeçimiPara Piyasaları

Bu kritik veriler sonrası Bitcoin yönünü tayin etmeye başlıyor!

Kripto para piyasaları Kasım ayından bu yana düşüş eğiliminde hareket ediyor. Her ne kadar son günlerde piyasa toparlanma hareketleri ortaya koyuyor olsa da genel olarak değerlendirildiğinde, Bitcoin’in (BTC) ve genel olarak kripto para piyasasının Kasım ayında ulaştığı ATH değerleri ele alındığında, bugünkü konumların pek de iç açıcı olmadığı görülüyor. Kripto piyasasında işlerin yolunda gitmediği açık şekilde görülürken, küresel geleneksel finans piyasalarında da benzer krizlerin yaşandığı görülüyor.

İki durum ele alındığında, 2022’de kripto paraların küresel finans piyasaları ile bir süredir korelasyon içerisinde olduğu da görülüyor. Bu nedenle de küresel finans piyasalarında takip edilen kritik veriler, kripto para piyasalarında da yakından takip ediliyor. Bitcoin’i ve piyasaları genel anlamda etkileyebilecek olan ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranları açıklandı. Bu veriler, daha kritik olan enflasyon verilerinin tahminlerinde kullanılabilir.

KRİTİK VERİLER AÇIKLANDI

ABD’de enflasyon, 41 yıllık zirvesinde seviye güncelledi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelesinde attığı faiz artırma adımları dolayısıyla, kripto para piyasasında da ABD enflasyon verileri çok yakından takip ediliyor. ABD enflasyon verilerinin tahminlerinde önemli birer kaynak olarak değerlendirilen ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranları açıklandı. Açıklanan verilere göre Tarım Dışı İstihdamda beklenen 250 bin idi, açıklanan 528 bin oldu.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Bitcoin’in, söz konusu veriler ışığında yükselişe geçmesi için, beklenenden daha düşük bir verinin gelmesi gerekiyordu. Ancak geçtiğimiz ayın verisi olan 398 bin bile yüksek bir veri olarak görülüyor. Öte yandan ABD’de işsizlik oranları da beklentiler %3,6 iken %3,5 olarak açıklandı. Bu verilerin açıklanmasıyla birlikte düşüşe geçen Bitcoin, analistlere göre akşam saatlerinde kritik destek noktalarını da kaybedebilir.

BITCOIN DÜŞÜŞLERLE TEPKİ VERDİ

Analistlere göre Bitcoin 22 bin 800 dolar seviyesindeki kritik desteğin altında bir kırılma yaşarsa, fiyat daha derin diplere doğru hareket edebilir. Analistler, bu olası senaryoda daha derin düşüş ihtimallerine karşı yatırımcıları uyarıyor. Öte yandan ABD’de asıl takip edilecek olan veriler, 10 Ağustos tarihinde açıklanacak. Bu tarihte açıklanacak olan enflasyon verileri sonrasında kripto para piyasalarındaki gidişat da takip edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.