Para Piyasaları

Bu NFT’ler Milyonlarca Dolar Ödendi! İşte Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 NFT

2021 yılı kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin hem piyasa sermayesinde hem de altyapı geliştirmede muazzam bir büyümeye tanık olduğu yıldı. Kripto topluluğunun ve ana akım izleyicinin dikkatini çeken şeylerden biri, değiştirilemez tokenlerin (NFT) yükselişiydi.

Dijital alan blok zinciri tarafından yeniden şekillendirildiği için 2021'de üstel bir büyüme gördüler, burada her şey belirtilebilir ve bir NFT'ye dönüştürülebilir. Sektörde dönen milyarlarca dolarla, bugüne kadar satılan en pahalı NFT'lerden bazılarına göz atıyoruz.

Save Thousands of Lives – 4.5 Milyon Dolar

Binlerce Hayat Kurtar, Güney Asya'daki risk altındaki hastaların hayatlarını kurtaran bir kuruluş olan Noora Health tarafından oluşturulan bir NFT'dir. Sanat eseri, Mayıs 2021'de 4,5 milyon dolar değerinde 1337 ETH'ye satıldı. Kâr, organizasyonun bunun yerine yeni doğan bebeklerin hayatını kurtarmayı amaçlayan programına tahsis edildi.

This Changed Everythinh – 5.4 Milyon Dolar

Bu Değişen Her Şey, World Wide Web'in en eski sürümlerinden biri için kullanılan kaynak kodunun bir NFT'sidir. 30 Haziran 2021'de Sotheby's aracılığıyla anonim bir kullanıcıya 5,4 milyon dolara satıldı.

NFT, sahibi için, bir İngiliz bilgisayar bilimcisi ve internetin mucidi olan Sir Timothy John Berners-Lee tarafından yazılmış bir mektup, onun tarafından yazılan kodun dijital bir posteri ve zaman damgalı belgeler gibi çeşitli avantajlarla birlikte gelir. İnternetin ilk günlerindeki tarihini simgeler.

Beeple, Crossroad – 6.6 Milyon Dolar

Crossroad, daha çok sanatsal takma adı Beeple ile tanınan Mike Winkelmann tarafından yaratılan animasyonlu bir NFT'dir. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın bir sahada yatarken, seyirciler onu görmezden geliyor.

Şubat 2021'de Nifty Gateway'de 6,6 milyon dolara satıldı, ancak satış uygulaması ikincil piyasada yapıldı.

Art Blocks, Ringers #109 — 6.93 Milyon Dolar

Ringers #109, Art Blocks koleksiyonundan toplanan üretken bir sanat eseridir. Toplam 99.000 Art Block NFT'den oluşur. Dappradar'a göre Ringers #109, Ekim 2021'de 6.93 milyon dolar değerinde 2.100 ETH'ye satıldı.

Xcopy: Right Click and Save As Guy — 7.09M

Sağ tıklayın ve Save As Guy, merkezi olmayan pazar yeri Superrare'de açık artırmaya çıkarılan ve 10 Aralık'ta Comozo de Medici'ye 7.09 Milyon değerinde 1.600 ETH'ye satılan bir NFT görüntüsüdür.

İlginçtir ki, alıcının takma adı hip hop efsanesi ve dünya çapında ünlü Snoop Dogg'dan başkasına ait değil.

Larva Labs, CryptoPunk #3100 — 7.58 Milyon Dolar

CryptoPunk #3100, 9 Alien Punks serisinin bir parçasıdır ve bugüne kadar satılan en pahalı Alien Punk'lardan biri olarak CryptoPunk #7804'ün biraz üzerindedir. #3100, mavi ve beyaz bir kafa bandı takan bir Uzaylı.

10.000 CryptoPunk'tan sadece 406'sının kafa bandına sahip olduğunu belirtmekte fayda var. İlk olarak 2017'de piyasaya sürüldü ve Mart 2021'de 2 milyon dolarlık bir teklifle öne çıktı ve sonunda aynı ay 7.58 milyon dolara satıldı. NFT şu anda, yazı yazılırken yaklaşık 100 milyon dolar olan 35000 ETH karşılığında satılıyor.

Larva Labs, CryptoPunk #7523 — 11.75 Milyon Dolar

CryptoPunks, Ethereum blok zincirine dayalı benzersiz şekilde oluşturulmuş karakterlerden oluşan bir NFT koleksiyonudur.
Haziran 2021'de Londra'nın müzayede evi Sotheby's, “Covid Alien” olarak da adlandırılan CryptoPunk #7523'ü 11,75 milyon dolara satarak bugüne kadar satılan en pahalı CryptoPunk oldu. NFT, 9 “Alien Punks”tan oluşan bir dizi nadir uzaylıya aitti.

Beeple, Human One – 29.98 Milyon Dolar

The Human One , Beeple tarafından yaratılan dinamik, yaşam üreten bir heykeldir. Değişen ortamlarda dolaşan ve sanatçıya bağlı olarak değişebilen bir astronottan oluşur – Beeple, sanatın asla statik kalmaması için İnsanı yaşamı boyunca “güncellemeye” söz verdi.

Konsept Christie's'de çok sayıda yatırımcıyı cezbetti, ancak 9 Aralık 2021'de onu 29.985.000 $'a satın alan kripto milyarderi Ryan Zurer oldu.

The First 5000 Days – 69 Milyon Dolar

Everydays: The First 5000 Days, Beeple olarak bilinen bir dijital sanatçı olan Michael Winkelmann tarafından yaratılmış bir NFT sanat eseridir. Sanat eseri, geleneksel müşteriler tarafından yapılan yaklaşık 100 dolarlık bir başlangıç teklifiyle Christie's'de açık artırmaya çıkarıldı.

Ancak daha büyük teklifler kısa süre sonra kripto meraklıları tarafından geldi. Beeple, Crossroads gibi altı haneli satışlarla kripto sanat topluluğunda iyi biliniyordu, bu yüzden parçanın 1 milyon doların üzerine fırlaması sadece bir saat sürdü ve 21'inde tamamlanan parça için nihai sonuç 69 milyon dolardı.

İlk 5000 Gün, ana akım izleyicilerin takas edilebilir varlıkları keşfetmesinin yolunu açtığı için NFT topluluğunda önemli bir sanat eseridir.

Eğlenceli Gerçek: Sanat eseri, bir NFT yatırım fonu olan Metapurse'un takma adlı kurucusu MetaKovan tarafından satın alındı. Herkesin satın aldığı pahalı sanat eserini indirip kopyalamasını istiyor. Niye ya? Çünkü özgür bilgiye inanıyor.

The Merge – 91.8 Milyon Dolar

Birleştirme, Pak lakaplı anonim bir dijital sanatçı tarafından yaratılan dijital bir sanat eseridir. 6 Aralık 2021'de NFT merkezi olmayan pazar yeri Nifty Gateway'de 91,8 milyon dolara satıldı. Ancak, parça 28.983 alıcıya dağıtılan 312.686 parçaya bölündü. Buradaki yakalama, The Merge, kullanıcıların satın alabileceği bir "kitleler" koleksiyonundan oluşan tek bir sanat eseriydi.

Bu parçalar daha büyük bir kitle oluşturmak ve ikincil piyasada satmak için stoklanabilir. Satışın sonunda toplam 91,8 milyon dolar harcanarak bugüne kadar satılan en pahalı NFT oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.