Para Piyasaları

Bu sinyal geçmişte defalarca çalışmıştı: BTC verilerinde yükseliş beklentisi için heyecan arttı!

Kripto para yatırımcıları, uzun bir süredir düşüş eğiliminin sonlanmasını ve artık kalıcı yükselişlerin başlamasını bekliyor. Ancak bu beklenti uzun süredir piyasalarda var ve aylardır kripto para piyasası ibreyi yatırımcıların istediği yöne çevirebilmiş değil. Kripto para yatırımcıları olası yükselişler için beklentilerini korumaya devam ederken, kripto para analitik şirketi Santiment, yatırımcıları çok heyecanlandıran bir veriyi paylaştı.

Santiment, özellikle de Bitcoin (BTC) yatırımcıları için heyecan uyandıran bir veriyi paylaştı. Söz konusu sinyalin geçmişte defalarca çalışmış olması ve verilerde bir kez daha ortaya çıkması, kripto para yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti. Kripto para piyasasında son olarak ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın parasal sıkılaştırmanın devam edeceği mesajını net şekilde verdiği açıklamalardan sonra baskılanma görülmüştü ve bu süreçte Bitcoin bir kez daha 20 bin dolar seviyesinin altını test etmişti.

SANTIMENT’TEN HEYECANLANDIRAN VERİ GELDİ

Kripto para piyasasında Bitcoin fiyatındaki düşüşler sırasında short emirlerin piyasa üzerinde hakimiyetini artırmaya başlaması, her zaman dikkat çekici bir veri olarak ele alındı ve alınmaya da devam ediyor. Bu veriler ile tetiklenen yükseliş sinyalinin daha önce neredeyse her defasında çalışmış olması, düşüş beklentileri ortasında bile Bitcoin’in yükselmesini sağlamıştı. Kripto para piyasaları, Santiment’ten gelen verilere göre yine benzer bir durumla karşı karşıya olabilir.

VERİLER NE ANLAMA GELİYOR?

Santiment tarafından aktarılan verilere göre Binance, BitMEX gibi dev kripto para borsasında Bitcoin’in ortalama fonlama oranı negatif değerlere ulaştı. Ortalama fonlama oranının negatif bölgede olması, Bitcoin’de düşüş bekleyerek short (kısa) pozisyon açanların, yükseliş bekleyen ve long (uzun) pozsiyon açanlara ödeme yapmaya hazır oldukları anlamına geliyor. Santiment, bu verilerde negatif bölgenin görüldüğünü bildiriyor.

SHORT POZİSYON SAYISI ARTIYOR

Lider kripto para birimi hafta sonundan bu yana sürekli olarak 20 bin dolar seviyesinin altını test ediyor ve ayıların daha agresif tutumlara girdiği ve açılan short pozisyonların sayısının arttığı görülüyor. Piyasaya giren paranın düşüklüğü ve uzun süredir devam eden düşüş trendi göz önüne alındığında, Bitcoin’in piyasaları çevreleyen büyük ve pozitif bir haber akışı olmadan yönünü yukarı çevirmesi beklenmiyor. Bu da aşağı yönlü beklentilerin güçlenmesine neden oluyor. Ancak ortaya çıkan veriler, yatırımcıları heyecanlandırmayı başardı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.