Gündem

Bütün ihtiyaç kalemlerine toplu zam geliyor! Beyaz eşyadan cep telefonuna, elektronik ürünlerden araba fiyatlarına kadar fiyatlar yükselecek!

Klasik bir ailenin ihtiyacı olan ev eşyası ürünleri başta olmak üzere bireysel ihtiyaç dahilinde kullanılan cep telefonu, bilgisayar, otomobil gibi ürünlere yeni bir zam gündeme geldi. Farklı gruplara yönelik uygulanacak bu zamlı oranlar yapılacak duyurunun ardından fiyatlara yansıyacak.

Dünya genelinde yaşanan çip krizi elektrikli ve elektronik ürünlerde yaşanan fiyat artışını tetikleyecek. Bu durum belirli ürün gruplarına 2022 yılı içerisinde yüzde 20 oranında zam uygulamasını tetikleyecek.

Çipteki Eksiklik Maliyeti Artırıyor!

Dünya genelinde Çip krizi etkisini sürdürmeye devam ediyor. Üreticiler süreçte zam haberleri ile maliyetleri arttırmaya devam ediyor. Çip fiyatlarının yüzde 20 arttırılması için görüşmeler başlatıldı.

Özellikle koronavirüs sürecinde Çip krizi en yüksek noktaya ulaştı. Talepte yaşanan artış Çip üreticilerine de yeni bir zam yapma sürecini gündeme getirdi. Hem 2022 hem de 2023 yıllarında farklı oranlarda zam yapılması planlanıyor.

Elektrikli ve Elektronik Ürünlerde %20 Zam Bekleniyor!

Dünyada en büyük Çip üreticisi konumunda bulunan Samsung yakın zamanda yüzde 20 oranında bir zam uygulanacağı haberini duyurdu. Bu zam süreci ile birlikte elektrikli ve elektronik ürünlerde elde edilen hammadde parçalarının daha da yükselmesi bu durumda fiyatlarda da artışı beraberinde getirmesi bekleniyor. Özellikle bilgisayar, telefon, otomobiller ve beyaz eşya ürünlerinde yüzde 20 oranında zam bekleniyor.

2022 ve 2023’te Yeni Zamlar Bekleniyor!

Yaşanacak zamlı fiyatlar öncesinde alışverişini yapanlar kârlı olacak. Samsung özellikle Nisan ayı başında çipte yaşanan üretim kapasitesine göre fazla bir konumda bulunuyor. Çipte yaşanan eksiklik süreci üretimde maliyeti de arttırıyor. Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC 2022 yılı içerisinde yüzde 20 oranında zam yapma kararını aldığını ifade etmişti. 2023 yılına yönelik de yaklaşık yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değişen bir zam öngörüsünde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.