Gündem

Çalışan annelerin dikkatine: Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 12 bin 454 TL karşılıksız ödeme alacaksınız!

Ülke sınırları içerisinde yaşayan ve hayatının bir döneminde sigorta kaydı olan tüm vatandaşlar için birbirinden farklı kategoriler altında hizmetler geliştiren Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de vatandaşlar tarafından yakından takip edilen iki kamu kurumu arasında yer aldı.

İhtiyaç sahipleri ve hak sahipleri için farklı kategoriler altında sosyal yardım modelleri ve nakit ödeme hizmetleri geliştiren Sosyal Güvenlik Kurumu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zorlu ekonomik şartlar karşısında vatandaşların yanlarında yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda kadınları yakından ilgilendiren yeni bir duyuru daha yayınlayan kamu kurumları, ilgili şartları sağlayan tüm kadınlara 12 bin 454 TL tutarında nakit ödeme hizmeti sunulacağını bildirdi. Söz konusu hizmetin karşılıksız olduğunu belirten kamu kurumları, ilgili ödeme hizmetinden yararlanabilmek için sağlanması gereken başvuru kriterlerini ve diğer ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN ANNELERE ÖDEME MÜJDESİ!

Sene başından bu yana bünyelerinde sunmuş oldukları mevcut hizmetlere ve yeni projelere ilişkin arka arkaya duyurular yayınlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu, birçok farklı kategori altında vatandaşların yararlarına kararlar vermeye devam ediyorlar. Bu kapsamda çalışan anneler için de yeni bir ödeme hizmeti geliştirildiğini duyuran kamu kurumları, söz konusu hizmete ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Kadının ekonomik özgürlüğünü savunan kamu kurumları, doğum sebebi ile mevcut sigortalı işinden ayrılmak durumunda kalan kadınlara, toplamda 12 bin 454 TL’ye varana nakit ödeme hizmeti sunacaklarını bildirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen ödeme hizmeti, hamile olan veya ilerde hamile kalmayı planlayan kadınların dikkatlerini çekmeyi başardı.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU DOĞUM PARASI HİZMETİNE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen doğum parası hizmeti, kadınların dikkatlerini çekmeyi başardı. Mevcut ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda önemli bir nakit hizmeti olarak değerlendirilen doğum parası modelinden yararlanabilmek adına hangi şartların sağlanması gerektiği araştırılmaya başlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu söz konusu 12 bin 454 TL’lik ödeme hizmetinden yararlanmak isteyen kadının, doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 günlük kısa vadeli sigorta priminin bildirilmiş olduğunu belirtti. İstirahat süresi boyunca mevcut iş yerinde çalışmıyor olma şartını da belirten SGK, istirahat tarihi itibari ile de sigortalılık hakkının kaybedilmemiş olması gerektiğini bildirdi. Ayrıca kamu kurumu ilgili ödeme tutarının hesaba aktarılabilmesi için doğumun sağ gerçekleşmiş olması gerektiğini ifade etti.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU DOĞUM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen doğum parası hizmeti için bağlı bulunan müdürlüğe başvuru yapılması gerekmektedir. Ödemeler PTT aracılığı ile hesaba aktarılmaktadır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir