Gündem

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den heyecanlandıran asgari ücret açıklaması! Yeni zam için o tarihe işaret etti: Çalışanları ezdirmeyeceğiz!

Geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde yükseliş trendine giren dolar kuru, diğer döviz kurlarını ve altın piyasasını da direkt olarak etkileyerek ekonomi piyasalarının bir anda karışmasına sebep olmuştu. Aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları hükümet yetkililerini harekete geçirerek yeni bir ekonomik modelin geliştirilmesini sağlamış ve açıklanan yeni model sayesinde hem döviz kurları hem de altın fiyatları da tek gecede sert gerilemişti.

Aralık ayının ortasına kadar yukarı yönlü hareketler sergileyerek gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan pek çok hizmetin ve hizmet ürününün yüksek oranlarda zamlanmasına sebep olan ekonomi piyasaları, aralık ayının ortasında yaşanan sert gerilemenin ardından zamların geri çekileceği konusunda vatandaşları umutlandırsa da umulan olmadı. Yeni yıla girilmesi ile birlikte yukarı yönlü hareketleri tekrar başlayan ekonomi piyasaları mevcut zamlara yenilerinin eklenmesine sebep oldu.

Uzun süredir ekonomi piyasalarında yaşanan bunca olumsuz gelişme, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de enflasyon sorununun ortaya çıkmasına sebep oldu. Açıklanan enflasyonunun yüksek seviyelerde olması sebebi ile geçim derdine düşen vatandaşlar için ocak ayının başında yüzde 50’nin üzerinde asgari ücret zammı müjdeleyen hükümet yetkilileri, tarihte bir ilke imza attı. Ancak bu yüksek oranlı asgari ücret zammı, artmaya devam eden enflasyon karşısında kısa süre içerisinde eridi.

Asgari ücrete yapılan zammın kısa süre içerisinde erimesi, Cumhuriyet tarihinde ilk kez asgari ücret başlığında ara zam talebinin oluşmasına sebep oldu. Talepler karşısında harekete geçen hükümet yetkilileri, haziran ayının sonunda yeni bir zam kararı alındığını ve temmuz ayından itibaren asgari ücretin yüzde 30 oranında zamlanacağını bildirdi.

Bir sene içerisinde ilk kez iki kere zam alan asgari ücret ile çalışanların bütçeleri ferahlatılmaya çalışılsa da artmaya devam eden enflasyon yeni zam ihtiyacının oluşmasına sebep oldu. Asgari ücrete yeni zammın yapılıp yapılmayacağı tartışılmaya devam edilirken beklenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

BAKAN VEDAT BİLGİN TARİH VERDİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın mevcut çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgi, konuşmasında asgari ücret zammına da değindi. “Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz, onları rahatlatmak gerek” ifadelerini kullanan Bakan Bilgin, yeni zam için aralık ayını işaret etti.

8 BİN TL İDDİASI!

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yapılacak olan zammı kastederek “geçen seferden daha iyi olacak” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama üzerine yeni asgari ücretin 8 bin TL’yi bulacağı konuşulmaya başlandı.

EYT AÇIKLAMASI!

Konuşması esnasında milyonların beklediği EYT konusunu da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, prim gün sayısındaki farklılığın ciddi bir durum olduğunu ve bu durumun eşitlenmesi gerektiğini belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.