Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den önemli açıklamalar: EYT, taşeron kadrosu ve asgari ücret zammı…

2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde görülen sonrasında ise tüm dünya ülkelerine yayılım gösteren koronavirüs salgını, aşıların bulunmuş olmasına ve diğer virüs tedbirlerinin alınmış olmasına rağmen ülkelerin ekonomilerinde ciddi hasarlar gözlenmesine sebep olmaya devam ediyor.

Salgının ilk yılında alınan üretim kısıtlaması kararları kapsamında derin darbeler alan ülke ekonomileri, bugün giderek yükselen enflasyon ile mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda yaşanan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye olarak anılıyor.

Sene başından bu yana pek çok farklı kategori altında ülke ekonomisini düzeltebilmek adına kararlar alan kurumlardan birisi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, artan enflasyona karşı vatandaşın ezilmemesi adına birçok çalışma yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda EYT, 360 ek gösterge, taşeron kadrosu, asgari ücret zammı gibi konu başlıkları altında birtakım düzenlemeler yapan ve hala da yapmaya devam eden bakanlık, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Aydın’da düzenlenen 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları etkinliğine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgi, EYT’den asgari ücret zammına kadar pek çok konu başlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni bir dönemin başladığını belirten Bakan Bilgin “vatandaşın sorunlarını çözmek zorundayız” diyerek de çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti.

Pandemi ile birlikte dünya genelinde enerji krizi ve üretim ile enflasyon krizinin meydana geldiğini belirten Bakan Bilgin, yükselen enflasyonun en çok bizi etkilediğini ifade etti. 20 trilyon dolardan fazla ekonomiye sahip olan Amerika’da enflasyonun yüzde 7 olmasının, 1 trilyon değerde ekonomiye sahip olan Türkiye için büyük bir problem olduğunu belirten Bakan Bilgin, yine de Türkiye’nin bu şartlara karşı güçlü bir mücadele sürdüğüne dikkat çekti.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI BİLGİLENDİRMESİ!

Katıldığı etkinlik kapsamında asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Tarihte ilk kez asgari ücreti yüzde 50 oranında arttırdık. Sonrasında da yüzde 30’luk ara zam yaptı. Aralık geliyor, bu konuyu yeniden değerlendirip konuşacağı. Bizler hiç kimseyi enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın.”

TAŞERON KADROSU GÜNDEME GELECEK!

Etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında taşeron kadrosuna da değinen Bakan Bilgin, milyonları ilgilendiren konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Taşeron işçiliğinden ayrılamayan ortalama 90 bin kişi var. Bizler onların sorunlarını çözüp, kamuda kadroya alıyoruz. Biz, Türkiye’nin hangi konuda sorunu varsa onu çözüme kavuşturacağız. Bunları görevimiz olduğu için yapıyoruz, seçimi kazanmak için değil. Kaldı ki seçimi zaten biz kazanacağız.”

EYT’DE HEYECANLANDIRAN GELİŞME!

Etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada yılların büyük problemlerinden olan EYT konusuna da değinen Bakan Bilgin, konuşmasına şu ifadeler ile devam etti: “Sosyal güvenlik alanında olan tüm mağduriyetleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapıyoruz. EYT, aralık ayında Meclis’e taşınacak. Bu problemi tarihe gömüyoruz.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.