Para Piyasaları

Chainalysis sürprizlerle dolu kripto benimsenme listesini yayınladı! Türkiye kripto benimsemesinde kaçıncı sırada?

Kripto paralar geçtiğimiz yıl çok ciddi bir yaygınlık kazandı. Covid-19 salgınının Mart 2020’de tüm dünyada şiddetini artırmasıyla birlikte sallanan ekonomi piyasalarından payını alan ve çöküş yaşayan kripto paralar, bu aşamadan sonra kademeli olarak yükselişe geçti. Ardından Ağustos 2020’de MicroStrategy Bitcoin (BTC) yatırımı yaptı ve PayPal da sistemine kripto paraları entegre etti. Bu adımlar, başta kurumsal yatırımcılar olmak üzere birçok yatırımcıyı harekete geçirdi ve kripto paraları enflasyondan korunma aracı olarak değerlendiren bireysel yatırımcıların da yoğun katılımıyla kripto para piyasaları hızla yükseldi.

Gelen bu yükseliş karşısında haliyle kripto para piyasalarında çok ciddi oranlarda yeni fonlar aktı ve kripto para piyasalarının değeri hızla artmaya devam etti. Piyasalar yükseldikçe yeni yatırımcılar giriş yaptı ve bu zincirleme etki ile 2021 genelinde kripto paralar, dünya genelinde çok ciddi benimsenmeyle karşılaşarak ana akımda yer almaya başladı. Son aylarda, hatta yaklaşık bir yıldır piyasada düşüş eğilimi hakimiyeti olduğu için kripto para benimsenme oranlarının düşmüş olabileceği tahmin ediliyordu. Kripto para ve Blockchain analiz şirketi Chainalysis, kriptoların benimsenmesine ilişkin raporunu yayınladı. Rapor, ilginç sonuçlar barındırıyor.

LİSTENİN SÜRPRİZİ: ÇİN

Chainalysis tarafından yayınlanan “2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi” isimli raporda beklenmedik sonuçlar yer alıyor. Söz konusu sürpriz sonuçlar arasında en çok göze çarpanlardan biri de Çin’in listede yer alıyor olmasının yanı sıra, ilk 10 içerisinde yer alması. Rapora göre Çin, kriptoların en çok benimsendiği 10. ülke konumunda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Çin, Mayıs 2021’de kripto paralara karşı savaş açmış ve Eylül 2021’de kripto paraları tümden yasaklamıştı. Yasak ve kısıtlamalarda geri adım atmayan Çin’in, listede 10. sırada yer alması herkesi şaşırttı.

VİETNAM VE FİLİPİNLER NEDEN ZİRVEDE?

Chainalysis tarafından paylaşılan raporda söz konusu listenin zirvesinde ise Vietnam yer alıyor. Listede Vietnam’ı ikinci sırada Filipinler izliyor. Bu iki Güneydoğu Asya ülkesi de özellikle Metaverse ve Play to Earn kripto odaklı oyunların merkezleri olarak öne çıkıyor. Bilindiği üzere listenin tepesinde yer alan Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri, oldukça popüler bir Play to Earn oyunu olan Axie Infinity’nin (AXS) ev sahipliğini yapıyor. Söz konusu listenin 3. sırasında ise birçok yönüyle kripto para yanlısı tavır ortaya koyan, Şubat ayından bu yana savaş mağduru olan Ukrayna yer alıyor.

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA YER ALDI?

Bilindiği üzere Ukrayna, Rusya ile başlayan savaşın ilk günlerinden itibaren savunma sistemlerini desteklemek için kripto para bağışlarını kabul etti. Ayrıca Ukrayna’da Meta Tarih: Savaş Müzesi gibi Metaverse gelişmeleri, NFT ürünleri ve çeşitli dijital varlıklar da fon toplanmasında etkili oldu. Bu etkenlerle birlikte 3. sırada yer alan Ukrayna da dikkatleri çekti. Türkiye ise söz konusu listede Nijerya’nın bir arkasında, Arjantin’in de bir önünde 12. sırada yer aldı. Merak edilen Amerika Birleşik Devletleri de listede 5. sırada yer aldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.