Çin 20 Yıl Sonra Bir Bankaya El Koydu

0
79

Çin Merkez Bankası ve Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu; 20 yıl sonrasında şaşırtıcı bir harekete imza atarak; bir bankanın yönetimini devralmaya dayalı harekete geçti.

South China Morning Post tarafından yapılan haberlere göre İç Moğolistan Eyaleti’ne bağlı Baotou kentinde etkin olan Baoshang Bank’ın yönetimine Çin yönetimi tarafından el konuldu. Aynı zamanda da tartışmalı iş adamı olarak bilinen Xiao Jianhua ile olan ilişkisi nedeniyle de bu bankaya bir yıl süreyle el konuldu.

Çin’in en büyük bankaları arasında sayılan kamu bankası İnşaat Bankası; müşterilerin var olan haklarını koruma amacı güderek; bu şekilde istenilen sonuçları elde etmeye dayalı kararları harekete geçirdi. Bunun için de Baoshang Bank’ın günlük faaliyetlerini yürütme konusunda devreye girdi.

Çin genelinde 291 şubede 8000 personelle beraber hizmet veren Baoshang Bank; 1998 yılından itibaren harekete geçmesiyle de ön planda yer aldı. 60.6 milyar dolarlık varlıklara sahip olmasıyla da öne çıkan bir banka olmasıyla da önem arz edebilmektedir.

Baoshang Bank; 21 milyar dolar kredileri ile beraber 22.67 milyar dolar biçiminde olan dolar kurundaki borçlara sahip olarak kendini gösteriyor. 2014 yılından itibaren borçları da %65 oranında artış gösteren bu banka; 2017 yılı ve 2018 yılları içerisinde mali raporlarını kamuoyuyla paylaşmamıştı.

Baoshang Bank kapsamında yer alan küçük yatırımcıların devlet kontrolünde korunması durumu ortaya çıktı. Büyük yatırım yapan kişilerin durumları ise pazarlık sonucunda da belirlenecek olan bir durum olarak kendini gösterecektir. Xiao Jianhua’nın ortadan kaybolmasıyla beraber başlayan bu aksaklıklar; bankanın bir türlü toparlanamamasına neden olan etkenler arasında da başı çekerek; müdahale edilmesi gerektiğine işaret edilmiştir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here