Çin'de elektrikli araç satışları 2'ye katladı! Elektrikli araba yeni trend mi oluyor? Yüzde 160 satış beklentilerin oldukça üzerinde!

Çin'de elektrikli araç satışları yüzde 160 artarak geçen yıla oranla 2'ye katladı. Birçok otomobil üreticisindeki elektrikli araçlara dönüş stratejisi Çin'de de kendini göstermeye başladı. Elektrikli araçlar piyasa hakimiyetini alacak mı? İşte detaylar...

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Çin'de elektrikli araç satışları geçen yıl %160 artarak 2,91 milyon adede ulaştı. Çin Otomobil Üreticileri Birliği'ne göre, 2021'de yeni otomobil satışları %3,8 artarak 26,27 milyon araca ulaştı.

Plug-in hibrit satışları iki katına çıkarak 600.000 adede ulaştı. Bu tür "yeni enerjili" araçlardaki güç, yarı iletken kıtlığının ortasında, geleneksel benzinli modeller de dahil olmak üzere diğer otomobillerdeki %5'lik bir düşüşü dengelemekten daha fazla.

Artış, Çin'i otomobil endüstrisinde bir güç haline getirmeye çalışırken, Pekin'in elektriğe yönelme baskısını yansıtıyor. Üreticilerin, üretim ve satışların belirli bir payını yeni enerjili araçların oluşturması gerekiyor ve hükümet, 2020 sonunda sona erecek olan sübvansiyonları iki yıl daha uzattı.

Bu önlemler, özellikle kırsal alanlarda, 5.000 ila 10.000 ABD Doları aralığında fiyatlandırılmış, bütçeye uygun elektrikli otomobillerin teşvik edilmesine yardımcı oldu. Bu arada Tesla ve yeni başlayan üreticilerin lüks elektrikli modelleri de iyi sattı. Çin'in küresel elektrikli araç satışlarının yaklaşık %60'ını oluşturduğu tahmin ediliyor.

Amerika ve Avrupa'da da elektrik satışları artıyor. Ulusal Otomobil Satıcıları Birliği'ne göre, ABD otomobil satışları 2021'de %3,2 artarak 14,93 milyona ulaştı. Derneğin verilerine göre, EV satışları %87 artarak 430.000 adede yükseldi.

Japonya'da EV satışları %49 artmasına rağmen, satılan araç sayısı 20.000'de nispeten düşük kalıyor. Geçen yıl genel yeni otomobil satışları %3 azalarak 4.44 milyon araca geriledi.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber