Ekonomi

Çin’deki Dev Ekonomi Eriyor mu? Dünya Ekonomisinde Kriz Kapıda

Ekonomistlerin yaptıkları açıklamada Çin ekonomisinin emlak piyasasında yaşanan krizlere tehdit niteliği oluşturduğu düşünülüyor. Özellikle Covid 19 salgın hastalığı kapsamında alınan her bir tedbir ülkedeki ekonomik yapılanmayı son 1.5 yılın gerisine düşürebilir. Verilerin analiz edilmesi ile ortaya konan tabloda geçtiğimiz yılın Aralık ayında genel bütçenin 3.6 seviyesine gerilediği gözlemlendi.

Dünya çapında ikinci en büyük ekonomik büyümeye sahip olan bir ülke iken Çin ekonomisindeki bu krizin sebepleri araştırılmaya devam ediliyor. Yenilmez büyük bir ekonomiye sahip olduğunu dile getiren Çin ihracat sektöründe de azalmalarla krize doğru adım adım yaklaşıyor.

Yaşanan Bu Krizin Sebepleri Neydi?

Geçtiğimiz yıl son döneme kadar Çin piyasalarında ekonomik olarak seviyenin iyi bir durumda olduğu söyleniyordu. Ancak yıl sonuna doğru yapılan gözlemlerde son bir buçuk yılın gerisinde düşürdüğü fark edildi. Dev ekonomi olarak görülen Çin’de özellikle 2022 yılı içerisinde emlak ve konut alanında istenmeyen bir krizin söz konusu olabileceği de duyuruldu.

Özellikle Covid-19 virüsünün yaygınlaşmaya başladığı 2020 yılı dönemi içerisindeki düşüşlerin 2021 yılında bulguların azalması ile yükselişe geçtiği fark edilmişti. Yeni dönemde yaşanan bu gerilemenin kısa süreli olacağını ve alınan tedbirlerle yeniden ilerleme yaşanacağı da söyleniyor.

Çin Hükümeti Bu Konuda Ne Diyor?

2022 yılında Omicron varyantı adı verilen yeni bir virüsün Çin'deki ekonomiyi yeniden düşüreceği ve öngörülemez bir seviyeye getirebileceği de konuşuluyor. Özellikle ülke ekonomistlerinin araştırmalarına göre merkez bankası'nın ileriye dönük yaşanan bu olumsuzluğu giderebilmek için yeni çalışmalar başlatacağını duyurdu.

Atılacak en büyük adamın piyasalara özel bir likidite sunulması ile gerçekleşeceği de duyuruldu. JP Morgan yaşanan ekonomik probleme dikkat çekerek finansal anlamdaki bu düşüşün emlak piyasalarındaki yavaşlamadan kaynaklı olduğunu açıkladı. Bu durumun kısa vadede bir seyir göstereceği alınacak önlemlerle sürecin aşılabileceği de özellikle belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.