Çin üretiminde beklentiler karşılanamıyor! Üst üste 2 ay daralma...

Son dakika açıklanan verileri göre dünyanın en büyük ekonomileri arasında olan Çin ekonomisinde beklentiler karşılanamıyor. İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Çin üretiminde beklentiler karşılanamıyor! Üst üste 2 ay daralma...
Son dakika açıklanan verileri göre dünyanın en büyük ekonomileri arasında olan Çin ekonomisinde beklentiler karşılanamıyor. İşte detaylar...
Gazete Banka - Tolgahan Sarıkaş

Çin'deki imalat faaliyeti, ülkenin emlak sektöründeki gerileme ve enerji kıtlığının dünyanın en büyük ikinci ekonomisine yayılmasıyla birlikte, Ekim ayında üst üste ikinci ay daraldı. Pazar günü yayınlanan resmi verilere göre, Çin'in imalat satın alma yöneticileri endeksi Ekim ayında 49.2 ile daralmadan ziyade genişlemeyi gösteren 50 puanlık eşiğin altında kaldı.

PMI verileri, zayıflayan emlak inşaat faaliyeti ve yüksek emtia fiyatlarının sektörü vurmasıyla kötüleşen bir ekonomik yavaşlamanın son işaretine işaret ediyor. Göstergenin Eylül ayındaki 49.6'dan düşmesi, Çin'in kuzeyindeki Guangzhou ve Shenzhen'deki yüksek teknoloji atölyelerine kadar fabrikalardaki elektrik arz kesintilerini de yansıtıyor.

Ülke başkanı benzersiz bir dizi ekonomik ve sosyal reformla ilerlemeye devam ederken, kötüleşen ekonomik zemin, Xi Jinping ve Pekin'deki üst düzey planlamacıları üzerindeki baskıyı artırıyor .

Zayıf ekonomik verilerin telaşı, özellikle geliştirici Evergrande'deki borç sorunlarından etkilenen emlak sektörü için Pekin'den daha yumuşak bir politika yaklaşımı için yeni çağrılara yol açıyor .

Ekim ayında imalat faaliyetindeki daralma seviyesi, Bloomberg anketine katılan analistlerin beklediği 49.7'lik okumadan daha kötüydü.

Goldman Sachs analistleri, anketlerin ayrıca petrol, kömür, kimyasal maddeler ve metaller dahil olmak üzere endüstriyel girdiler için fiyat artışlarının hızlanmasıyla “enflasyonist baskıların artmaya devam ettiğini” gösterdiğini belirtti. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Pazar günü yayınlanan rakamlar, verilerin üçüncü çeyrekteki ekonomik büyümenin bir yıl içinde en yavaş hızına düştüğünü göstermesinden iki hafta sonra geldi .

Gavekal Dragonomics analistlerine göre, 2020'nin ilk yarısındaki Covid sonrası patlamanın ardından Çin'de beklenen yavaşlama, “şok edici bir ekonomik ivme kaybına” dönüştü.

Gavekal analistleri, PMI açıklaması öncesinde bir araştırma notunda, "Mülkiyet sektörü döngüsel faaliyetin en önemli itici gücü olduğundan, genel büyüme [dördüncü çeyrekte] ve 2022'ye kadar daha da zayıflayacak." dedi. Pekin'in "sıkı mülkiyet politikalarında yalnızca marjinal bir gevşeme sinyali verdiğini" söylediler.

Çin'in imalat dışı PMI bir önceki aydaki 53,2'den 52,4'e gerilerken, bileşik endeks de 51,7'den 50,8'de daralma bölgesine yaklaştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN