Çinli ve Afrikalı bilim adamları, yeni çağdaki fırsatlar arasında dijital ekonomi, iklim değişikliği ve BRI işbirliğini vurguluyor

Bilim adamları Perşembe günü Çin-Afrika tarafından düzenlenen uluslararası bir konferansta, Çin-Afrika işbirliğinin zorluklara rağmen yeni çağda zengin fırsatlara sahip olduğunu ve iki tarafın diyalog kapsamını geliştirmesi ve sürdürülebilir ve kaliteli işbirliğini ilerletmek için çok taraflılığı desteklemesi gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Konferans, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun (FOCAC) 21. yıldönümünde, her iki tarafın da COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için daha fazla birleştiği ve dijital ve yeşil ekonomi ile iklim değişikliği işbirliği konusunda uzun vadeli planlar tasavvur ettiği bir zamanda yapıldı. 

CAI'nin İcra Başkanı ve araştırma görevlisi Li Xinfeng, Perşembe günü konferansa başkanlık etti ve bir konuşma yaptı. Li, FOCAC'ın gelişmekte olan ülkeler arasındaki en büyük ve en başarılı çok taraflı işbirliği mekanizması olduğunu söyledi.

Li, FOCAC'ın Çin-Afrika dostluğunun sonsuz ruhunu samimi dostluk, eşitlik, karşılıklı yarar ve ortak kalkınma, adalet ve adaletle pekiştirdiğini ve yeni çağda Çin-Afrika ortaklığını zenginleştirdiğini söyledi. 

Cabo Verde'nin Çin Büyükelçisi Tania SY Romualdo konferansta yaptığı konuşmada, Çin-Afrika iletişim ve işbirliğinin son yıllardaki tutarlılığını ve uyumunu vurguladı. Büyükelçi, 50 yıl önce Çin Halk Cumhuriyeti'nin BM'deki yasal koltuğunun Afrika ülkelerinden gelen güçlü bir destekle restorasyonuna atıfta bulunarak ikili işbirliğinin sağlam bir temele sahip olduğunu söyledi. 

Romualdo, yolların, demiryollarının, okulların ve spor tesislerinin inşasında Çin desteğine, Çin yatırımlarına ve yerel istihdama yardımcı olan projelere ek olarak, COVID-19'un patlak vermesinden bu yana iki tarafın elde ettiği sonsuz dayanışmayı vurguladı. 

FOCAC'ın Pazartesi günkü 8. Bakanlar Konferansı'nın açılışında Çin'in üst düzey lideri tarafından Afrika'ya 1 milyar doz ek COVID-19 aşısı vaadi de dahil olmak üzere Çin'in kıtanın koronavirüsle mücadelesine verdiği yardımı takdir etti. 

Çin ve Afrika ülkelerinden gelen konuşmacılar, Kuşak ve Yol Girişimi, iklim değişikliği konusunda Çin-Afrika işbirliği ve COVID-19 ile mücadele konusunda yüksek kaliteli işbirliğini artırma konusunda kapsamlı tartışmalar yaptılar. 

CAI'deki ekonomi bölümü müdürü Yang Baorong, Batı'nın Çin-Afrika altyapı işbirliğini ve ilgili projelerin finansmanını damgalamasını eleştirdi. Yang, "Afrikalılar, kendileri için neyin faydalı olduğuna karar verme hakkına sahiptir." dedi. 

Johannesburg Üniversitesi Afrika-Çin Araştırma Merkezi Direktörü ve Profesörü David Monyae, her iki tarafın da dijital ekonominin sunduğu fırsatları kavraması ve adil, eşit ve adil bir uluslararası düzen için birlikte ilerlemesi gerektiğini belirtti. 

Monyae, "Çin ve Afrika, yeni enerji enjekte edebilir ve Afrika'nın uluslararası örgütlerde ve küresel yönetişimde daha önemli bir rol oynamasını sağlayabilir, çünkü mevcut düzene Küresel Kuzey'deki zengin ülkeler hakimdir." dedi. 

Tsinghua Üniversitesi'nden açılış konuşmacısı Tang Xiaoyang da Çin ve Afrika'nın artık "Çin-Afrika işbirliği için 2035 vizyonu" ile daha büyük bir vizyona sahip olduğuna dikkat çekti. Makro düzeydeki vizyon, sağlık, yoksulluğun azaltılması ve çiftçilere yardım, ticaretin teşviki, yatırım güdüsü, dijital yenilik, yeşil kalkınma, kapasite geliştirme, insandan insana değiş tokuş ve barış konularında işbirliğine ilişkin özel üç yıllık planlarla yolu çiziyor.

Kenya Afrika Politika Enstitüsü Başkanı ve CEO'su Peter Kagwanja, Çin ve Afrika'nın başarılı bir şekilde kazan-kazan ilişkisi geliştirdiğini ve "birlikte yürüyerek uzaklaştıklarını" söyledi. 

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber