Para Piyasaları

Citibank’tan Ethereum Merge yorumu: “Bu çok farklı”

Önde gelen ABD şirketi Citibank Pazartesi günü, yaklaşmakta olan Ethereum Birleştirmesinin türünün ilk örneği olabileceğini kaydetti. Küresel olarak kripto işlemleri üzerindeki mevcut düzenleyici baskı göz önüne alındığında, Ethereum Merge sunumu , endüstri tarihinde bir ilk olacaktır.

Kripto şirketleri üzerindeki artan baskıyı “finansal koşulların sıkılaşması” olarak nitelendiren banka, olayın önemli farklılıklar taşıdığını söyledi. Banka, diğer tarihsel kripto olaylarına kıyasla bu farklılıkların bir uyarı görevi görmesi gerektiğini belirtti.

ETHEREUM MERGE, DİĞER KRİPTO YÜKSELTMELERİNDEN NE KADAR FARKLIDIR?

CoinDesk raporuna göre Citibank, Birleştirmenin mevcut ETH fiyat seviyesinde ne kadar etkisi olduğunu tahmin etmenin kolay olmadığını söyledi. Bu değerlendirme ise Ethereum’un geçmişte yükseltme yaptığı zamanki olumlu ivmesine rağmen geldi.

“Önceki yükseltmeler ile şimdi arasında önemli farklar var. Tarihlerinde ilk kez dijital varlıklar sıkılaşan finansal koşullarla karşı karşıya.”

Bu arada, ETH fiyatı son birkaç ayda önemli ölçüde yükselirken, Bitcoin göreceli olarak düşük performans gösterdi. Raporda, “Haziran ortasındaki Luna sonrası krizden bu yana Ether yüzde 43 kazanırken, ana rakipleri geride kaldı ve BTC aynı dönemde yüzde 1.4 düştü.” ifadeleri ile ETH performansının altı çizildi.

Fiyat izleme platformu CoinMarketCap’e göre, ETH fiyatı son 24 saatte yüzde 1,52 artışla 1,574 dolar oldu. Geçen ay, kripto para birimi kısaca 2.000 doların biraz üzerinde bir yüksekliğe ulaştı.

KRİPTO TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK PİVOTLAR?

Ağın bir hisse kanıtı mekanizmasına dönüştürülmesi, kripto para birimleri tarihindeki en büyük pivotlardan biri olabilir.

“En karşılaştırılabilir olay, ETH’nin güçlü kazançlar kaydettiği hisse kanıtına geçiş için belirleyici bir an olan 2020’de Beacon Chain’in piyasaya sürülmesiydi.”

Bununla birlikte, pivotun kısa vadede kripto fiyatları üzerinde ani bir etkisi olup olmayacağını henüz tahmin etmek zor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Merge’in fiyatlandırılmasının yaklaşık 8 ay sürebileceğini öngördü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.