Para Piyasaları

CNBC analistinden tartışma yaratacak sözler: BTC gibi spekülatif varlıklardan uzak durulmalı!

Kripto para piyasalarında uzun süredir bir düşüş trendi hakimiyeti bulunuyor. Ancak piyasa genelinde güncel olarak bir belirsizlik de mevcut. Zira Bitcoin (BTC) öncülüğünde kripto para piyasası, geleneksel finans piyasaları üzerinde etkisini gösteren makroekonomik faktörlerden etkilenmeye ve çift yönlü dalgalanmaya devam ediyor.

Bu durumda da piyasalarda gidişatın hangi yöne olacağı konusunda bir belirsizliğin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kimi analistler Bitcoin’in bu aşamadan sonra ralliye başlayacağını ve yeniden eski fiyat seviyelerine dönüş yapacağını öngörürken, kimi analistler ise düşüşlerin daha da derinleşeceğini ve daha düşük bölgelerde lokal dipler görüleceğini öngörüyor.

Öte yandan piyasalarda dengeli gidişatın hafif dalgalanmalarla uzun süreler devam edeceğini öngörenler de bulunuyor. Kripto para piyasasına ilişkin tartışmalı fikirleri bulunan isimlerden olan Jim Cramer, yine tartışma oluşturacak bir açıklamayla dikkatleri çekti.

“BITCOIN GİBİ SPEKÜLATİF VARLIKLARDAN UZAK DURULMALI”

CNBC’nin önde gelen analistlerinden biri olan Jim Cramer, kripto para sektöründe yakından tanınıyor ve kendisi sektördeki tartışmalı isimler arasında yer alıyor. Popüler ekonomi programı Mad Money’nin sunucusu olan Cramer, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına devam edeceğini ve enflasyonla mücadele sürecinde hala atılması gereken adımlar olduğunu dile getirdi. Cramer, bu süreçte yatırımcıların da Bitcoin gibi spekülatif varlıklardan uzak durmaları gerektiğini söyleyerek yeni bir tartışma başlattı.

Jim Cramer, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının dikkate alınması gerektiğini ifade etti ve stratejisine göre enflasyon yalnızca faiz artışlarını tetiklemiyor ve aynı zamanda yatırımcıları daha fakir hale getirerek, hisse senedi ve kripto para alanlarına ayrılan para miktarını da etkiliyor. Powell’ın yaptığı son konuşmanın ardından hisse senedi fiyatları sert düzeltmeler yaşamıştı ve yüksek korelasyonda bulunan kripto para piyasaları da büyük oranlarda değer kayıplarıyla karşılaştı.

CRAMER’E GÖRE HİSSE SENETLERİNDEN DE KAÇILMALI

Jim Cramer, Jerome Powell’ın para politikasında izlediğin yolun kumara benzediğini belirtti ve Fed’in niceliksel sıkılaştırma adımlarının ne zaman biteceğine dair somut bir işaret olmadığını söyledi. Ünlü analist, Bitcoin bir değer deposu olduğu argümanına artık inanmadığını ve ayı piyasasında hisse senetlerinden de kaçılması gerektiğini ifade etti.

Resesyon riskinin de hala devam ettiğini vurgulayan Cramer, devam eden tedarik zinciri krizinin, enerji krizinin, savaşların ve politik gerilimlerin ABD ekonomisini etkisi altına alarak belirsizliğin sürmesine neden olabileceği konusunda da uyardı.

GİDİŞATIN DAHA DA KÖTÜLEŞECEĞİNİ SAVUNMUŞTU

Ünlü CNBC analisti ve Mad Money programının sunucusu Jim Cramer, geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu bir değerlendirmede, piyasadaki durumun giderek daha da kötüleşeceğini iddia etmişti. Geçtiğimiz Kasım ayında kripto para piyasasının toplam değeri 3 trilyon dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. 2022 yılbaşından bu yana piyasa, değerinin %60’ından fazlasını kaybetti. Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan kripto endüstrisi için bu kayıp, rekor bir değer olarak ele alınıyor. Zira piyasanın toplam değeri son günlerde 1 trilyon dolar civarında dengeleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.