Gündem

Covid 19 aşısını üreten BionTech mahkemeye verildi: ABD’li Moderna, Pfizer ve BioNTech’e patent davası açtı

Amerikalı biyoteknoloji şirketi Moderna, BioNTech şirketine dava açtı. Patent ihlali davası şaşkınlıkla karşılandı. Moderna şirketi Covid-19 aşısının geliştirildiği sıralarda mRNA teknolojisinin patentinin kendisine ait olduğunu savundu. Bunun üzerine Alman şirket BioNTech ile Amerikalı Merkezli ilaç şirketi Pfizer’e patent ihlali davası açtı.

MODERNA ÇALINTI İDDİALARI İLE GÜNDEME DAMGA VURDU!

Moderna, Pfizer ve BioNTec’in 2010 ve 2016 yılları arasında patentini aldığı mRNA teknolojisini Covid-19 aşısı çalışmaları sırasında kopyaladığını iddia ediyor. Moderna tarafından yapılan açıklamaya göre 2010 ve 2016 yılları arasında bulunmuş mRNA teknolojisi patentleri ihlal edildi. Moderna’nın kendisine ait olan Covid-19 aşısı Spikevaks’ın geliştirilmesi için bu kritikti ancak BioNTec Comirnaty aşısını yapabilmek için Moderna’nın izni olmadan bu teknolojiyi kopyalama girişiminde bulundu. Bu suçlamanın üzerine Modernanın spike proteini kodlamasını da kopyaladığı iddia edildi.

İKİ ÜLKEDE DAVA AÇILDI! “TELAFİ BEKLİYORUZ!”

Moderna şirketi Amerika’nın Massachusetts eyaletinde bulunan bölge mahkemesi ile Almanya’daki Düsseldorf bölge mahkemesine tazminat davası açtığını beyan etti. Herhangi bir tutar belirtmeden açılan dava sonucu Modernanın CEO’su açıklamada bulundu:

“Bu davaları, geliştirmek için milyarlar dolar yatırım yaptığımız ve Covid-19 pandemi sürecinden çok yıllar önce patentini almış olduğumuz yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz” dedi. Moderna hukuk direktörü Klinger ise: “Pfizer ve BioNTec şirketlerinin Modernan’ın buluşlarını yasadışı bir şekilde kopyaladığını ve izinsiz olarak kullanmaya devam ettiğini düşünüyorum. Moderna, Pfizer ve BioNTec’in Modernanın patentli teknolojisini kullanmaya devam etmesini telafi etmesini bekliyoruz” dedi.

“TAZMİNAT TALEP ETMEYECEK!”

Moderna bu süreçte tazminat talep etmeyeceğini de söylemişti. Aşı çalışmalarında düşük ve orta gelirli ülkeler için herhangi bir patent uygulamayacağını ifade etmişti fakat Moderna Mart 2022’de yaptığı açıklamada “Pfizer ile BioNTec gibi şirketler fikri mülkiyet hakkımıza saygı duymuyor” demişti. Firma 8 Mart’tan önceki faaliyetler için tazminat talep etmeyeceğini de ifade etti. Hayatı kurtaran aşıların sürekli erişimin olması gerektiğini vurgulayan Moderna, “BioNTech ile Pfizer aşılarını piyasadan kaldırmayı düşünmüyor. Gelecekteki satışları önleyebilmek için tedbir talebinde de bulunmuyor” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.