Para Piyasaları

Crypto.com acı bilançoyu kabul etti! Şirket hackerlara tam 34 milyon dolarlık Bitcoin ve Ethereum kaptırdı!

Ticaret platformu Crypto.com, şirketin bir gecede yayınladığı yeni bir blog gönderisine göre Pazartesi günü bir hack'te yaklaşık 34 milyon dolar değerinde kripto para birimini kaybetti. Şirket daha önce, kullanıcıları günün büyük bölümünde para çekme işlemlerini durdurmaya zorlayan ve yalnızca müşterilere para kaybetmeyecekleri konusunda güvence veren hack hakkında fazla bir şey söylemeyi reddetmişti.

14 SAAT BOYUNCA PARA ÇEKME İŞLEMLERİ DURDURULMUŞTU!

Şirkete göre, bilgisayar korsanları tam olarak 483 kullanıcıdan 4.836.26 Ethereum, 443.93 Bitcoin ve yaklaşık 66.200 dolar diğer kripto paralarla kaçtı. Yaklaşık 10 milyon kullanıcısı olan Crypto.com, Pazartesi günü “şüpheli etkinlik” tespit edildikten sonra yaklaşık 14 saat boyunca tüm para çekme işlemlerini durdurdu ve tüm kullanıcıları iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini sıfırlamaya zorladı.

Alınan Ethereum yaklaşık 15,3 milyon dolar değerinde ve Bitcoin bugünün dönüşüm oranıyla 18,6 milyon dolar değerinde ve bu da genel toplamı yaklaşık 34 milyon dolarlık kayıp fona getiriyor. Ancak Crypto.com, şirket hesaplarını doldurduğu için hiçbir kullanıcının para kaybetmediğini hemen not ediyor.

“Platformdaki tüm para çekme işlemleri, soruşturma süresince askıya alındı. Crypto.com yaptığı açıklamada, etkilendiği tespit edilen tüm hesapların tamamen geri yüklendiğini söyledi.

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA KULLANMADAN HESAPLARA GİRDİLER

Bilgisayar korsanları, iki faktörlü kimlik doğrulamaya ihtiyaç duymadan hesaplara girebildi, ancak bunu nasıl başardıkları net değil. Crypto.com, iki faktörlü kimlik doğrulama programını yeniledi ve şirketin otopsisine göre beyaz listedeki para çekme adresleri için 24 saatlik bir gecikme getirdi.

Bilinmeyen bilgisayar korsanları şu anda çalınan kriptolarını kripto karıştırıcıları kullanarak aklamaya çalışıyorlar. Ethereum, kendisini bir gizlilik aracı olarak faturalandıran Tornado Cash adlı bir uygulama aracılığıyla aklanıyor. Bitcoin, bazen tambur veya soyma zinciri olarak bilinen bilinmeyen bir Bitcoin karıştırıcısı aracılığıyla aklanıyor gibi görünüyor.

Crypto.com ayrıca, Dünya Çapında Hesap Koruma Programı adlı bir sigorta programı başlattığını duyurdu. Ancak bu, aşina olduğunuz “ WAPP ” ile aynı değil. Bu program, nitelikli kullanıcıların hesapları saldırıya uğrarsa 250.000 ABD Dolarına kadar olan parayı geri talep etmelerini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.