Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Görevden Alma Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı değişikliği hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Ağır bedeller ödedik" değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları haberimizde yer alıyor.

0
106
Merkez Bankası Başkan Değişikliği Yorumu
Merkez Bankası Başkan Değişikliği Yorumu

Bosna Hersek’te düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı sonrasında Türkiye’ye dönmek üzere yola çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası başkanının görevden alınması ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarında “ağır bedeller ödendi ve çekilmez oldu” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın flaş açıklamalarını ve detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanının görevden alınıp yerine yardımcısı Murat Uysal’ın atanması hakkında ilk defa açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankasının tamamen revize edilmemesi halinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınacağını ifade etti. Bosna Hersek dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi geçtiğmiz günlerde gerçekleşti. Süreçle ilgili neler söylemek istersiniz? Kısa dönemde ekonomiye dair yeni atılacak adımlar ile ilgili paylaşacağınız bilgiler olur mu?” sorularına şu yanıtları verdi:

Başkanın Tasarrufları Neticesinde Ağır Bedeller Ödendi

Merkez Bankası ile ilgili atılan adımın yeni sistemin cumhurbaşkanına vermiş olduğu bir yetkinin neticesi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar.” ifadelerini kullandı. Mevcut durumda Merkez Bankası eski başkanının kendine has bir çok tasarrufu olduğunu ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendiği yönünde açıklamalarda bulunan Erdoğan, bu durumun artık bir yere kadar katlanabilir olduğunu ve çekilmez bir hale geldiğini kaydetti.

“Başta Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaptık ve burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’na yabancı olmayan ve başkan yardımcısı görevini yerine getiren arkadaşını göreve getirdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Merkez Bankası’nın ekonominin finans ayağında en önemli kilit olduğuna vurgu yaparak, bu alanın tamamıyla revize edilmemesi ve sağlam temellere oturtulmaması halinde ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini kaydetti.

Finans noktasındaki kararlılıklar ve mali istikrar için en önemli adımın para politikası meselesi olduğunu açıklayan Erdoğan, ” Para politikası noktasında hep Para Politikası Kurulu toplandığı zaman “Acaba buradan bu defa ne çıkacak?” Bir diğer taraftan ayda bir toplanan Para Politikası Kurulu, beyefendinin zamanında biliyorsunuz senede 10 aya indirildi. Bunlar bize sorularak değil kendi kendine yapılmış şeyler.” dedi. Bunların yanında genel direktörlükler adı altında direktörlükler oluşturulduğunu ifade etti.

Başkan Piyasalara Güven Vermedi

Merkez Bankası Başkanı değişikliğinde en önemli etkenin eski başkanın piyasalara güven vermediği olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Piyasalarla iletişimi iyi değildi. Tabi bunların hepsi oralarda başka sıkıntıları da meydana getirdi. Bundan dolayı artık böyle bir değişime gidilmesinin ülke ekonomisi için hayırlı olacağına inandık ve bu adımı attık.” ifadelerini kullanarak açıklamalarını sonlandırdı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here