Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması, bilet fiyatı sorgulamalarını 15 katına kadar arttırdı!

2021 yılının son çeyreğinde ekonomi piyasalarında kayda geçen yukarı yönlü hareketler, gündelik hayatın da pek çok alanda ağırlaşmasına sebep oldu. Döviz kurlarında gözlenen hareketliliklere bağlı olarak birçok hizmet başlığına ve hizmet ürününe yüksek oranlı zamlar yapıldı. Teknolojik ürünlerden otomotive, emlaktan giyime daha birçok kategoriye yansıyan yüksek zamlarda, ulaşım ve seyahat kategorisi de nasibini aldı.

Yapılan zamlardan etkilenen alanlardan olan pasaport ve vize işlemleri, bütçelerine uygun bir yurtdışı seyahati planlamış olan vatandaşların canlarını sıkmaya başladı. Yalnızca maddi olarak değil prosedür gereği yapılan işlemlerden ötürü zaman bakımından da kayba uğrayan vatandaşlar, Türk Lirası’nın değer kaybı yaşamadığı veya nispeten daha az yaşadığı yurtdışı ülkelerine daha avantajlı seyahat edebilmenin yollarını ararlarken, sevindiren haber geçtiğimiz günlerde Balkan turuna çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Geçtiğimiz hafta balkan ülkelerine seyahat düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkelerin yönetimleri ile sıcak temaslarda bulundu. Görüşmeler sonrasında alınan önemli kararları Sırbistan’dan yapmış olduğu açıklama ile kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ülkeler için vize ve pasaport zorunluluklarının kalktığını müjdeledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra bilet sorgulama sayısı 15 katına kadar yükseldi.

CUMHURBAŞKANI MÜJDELEDİ!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Balkan ülkelerine seyahat düzenleyen ve ülke yönetimleri ile toplantılara katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’dan yaptığı canlı açıklamalar ile vatandaşların yüzlerini güldürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan görüşmeler sonucunda Bosna- Hersek ve Sırbistan vatandaşlarının ülkemize kimlik ile seyahat edebileceklerini, Türk vatandaşlarının da ilgili iki ülkeye yalnızca çipli kimlik kartları ile giriş yapabileceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ve Bosna Hersek ülkelerine olan seyahatlerde vize ve pasaport kurallarının kaldırılmış olduğunu bildirmesinin ardından, Türkiye’ye yalnızca kimlik ile giriş yapabilen ülke sayısı 19’a, Türkiye’de yalnızca kimlik ile seyahat edilebilen ülke sayısı ise 7’ye yükselmiş oldu.

BİLET SORGULAMASI ARTTI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan böyle Bosna- Hersek ve Sırbistan ülkelerine yalnızca çipli kimlik kartı ile seyahat edilebileceğini müjdelemesinden sonra bilet sorgulamalarından inanılmaz bir değişim yaşandı. Yapılan resmi açıklamalara göre Sırbistan uçak bileti için yapılan sorgulamalar 5 kat, Bosna- Hersek biletleri için yapılan sorgulamalar ise tam 15 kart birden arttı.

TÜRKİYE’DEN KİMLİK KARTI İLE GİDİLEBİLECEK YERLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’da yapmış olduğu açıklama ile kesinleşmiş olan bilgiye göre bundan sonra hem Sırbistan’a hem de Bosna- Hersek’e yalnızca çipli kimlik kartları ile giriş yapılabilecek. Yurtdışı seyahati planlayan vatandaşların yüzlerini güldüren bu haberin ardından bu iki ülke dışında başka hangi ülkelere yalnızca kimlik ile gidilebileceği konusu, arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başladı.

Daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’den yalnızca kimlik ile misafir kabul eden ülkeler şu şekilde açıklandı:

  • Azerbaycan
  • Ukrayna
  • Kıbrıs
  • Gürcistan
  • Moldova
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.