Ekonomi

Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı – 2 Aralık Perşembe

2 Aralık Perşembe Deniz Yatırım hisse önerilerini yayınladı. Deniz Yatırım hisse tavsiyeleri ve analizi şu şekilde:

DENİZ YATIRIM HİSSE ÖNERİLERİ

PETKM; Star Rafinerisinin satın alımının tamamlamasına ilişkin plan / sınırlı olumlu
Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY8.01
Hedef Fiyat/Hisse TRY8.85
Getiri Potansiyeli 10%
HAO 37%

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Star Rafinerisi’nin satın alımını 2022 yılının ilk yarısında tamamlamayı planladıklarını belirtti. Star Rafinerisi, yıllık 10 milyon ton olan kapasitesini 11 milyon tona çıkardı. Ayrıca, kapasitesini 11,5 milyon tona çıkarmayı da planlıyor. Ek olarak, habere göre Petkim, 2022 yılında muhtemelen 500 milyon USD’nin altında bir miktarda Eurobond satmayı planlıyor. Star Rafinerisi alımına ilişkin belirsizliğin ortadan kalkacak olması dolayısıyla ilgili haberi Petkim için sınırlı olumlu buluyoruz.

TAVHL; Antalya Havalimanı ihalesi kazanılmıştır / olumlu
Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY29.54
Hedef Fiyat/Hisse TRY33.60
Getiri Potansiyeli 14%
HAO 48%

TAV Havalimanları ve Fraport tarafından oluşturulan ortak girişim (Ortak Girişim), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından düzenlenen Antalya Havalimanının kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesini en iyi teklifi vererek kazanmıştır. Ortak Girişim, ihale şartnamesi uyarınca, Antalya Havalimanını, 1 Ocak 2027 ile 31 Aralık 2051 tarihleri arasındaki 25 yıllık dönemde işletme imtiyazına sahiptir. Halihazırda TAV ve Fraport ortaklığı tarafından kullanılan mevcut işletme imtiyazı ise 31 Aralık 2026’ya kadar geçerlidir. Böylelikle, Şirket’in en önemli havalimanı olan Antalya’nın işletme süresi 25 yıl daha uzatıldı.

Ocak 2027- Aralık 2051 tarihleri arasındaki yeni imtiyaz süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli dış hat giden yolcu başına 17 EUR ve iç hat giden yolcu başına 3 EUR olarak belirlenmiştir. DHMİ’ye toplam KDV hariç 7,25 milyar EUR imtiyaz bedeli olarak ödenecektir. Mühendislik tedarik ve inşaat sözleşmesi bazında 2022-2025 yılları arasında yaklaşık 600 milyon EUR tutarında ve 2038-2040 yılları arasında yaklaşık 165 milyon EUR olmak üzere yaklaşık toplam 765 milyon EUR tutarında bir yatırım öngörülmektedir. Gerekli onayların alınması ve hukuki prosedürlerin tamamlanmasını takiben, Ortak Girişim taraflarınca kurulacak olan Şirket ile DHMİ arasında bir kira sözleşmesi imzalanacaktır.

Yatırımın finansmanı kapsamında, işletme imtiyaz kirasının ön ödemesinin ve yapılacak olan yatırımın yaklaşık olarak 25%’ünün özkaynaklardan ve %75’inin ise borç ile finanse edilmesi planlanmaktadır.

Turistik açıdan da öneme sahip olan Antalya Havalimanı ihalesinin Ortak Girişim tarafından kazanılmasının, böylelikle kapasitesi arttırılacak olan ve Şirket’in en önemli havalimanı Antalya’nın işletme süresinin 25 yıl daha uzayacak olmasını, Şirket operasyonlarına mevcutta sağlıyor olduğu ve gelecekte kapasite artışı ile mevcudun da üzerinde sağlaması beklenen katkılar bazında değerlendirdiğimizde, haberin bu aşamada Tav Havalimanları açısından olumlu bir etki yaratacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.