Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı - 8 Aralık Çarşamba

8 Aralık 2021 Çarşamba Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı. Deniz Yatırım hisse tavsiyeleri ve analizi...

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Ali Servi

8 Aralık Çarşamba Deniz Yatırım hisse önerilerini yayınladı. Deniz Yatırım hisse tavsiyeleri ve analizi şu şekilde:

DENİZ YATIRIM HİSSE ÖNERİLERİ

ARCLK; Aspilsan ile iş birliği / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY48.52
Hedef Fiyat/Hisse TRY44.00
Getiri Potansiyeli -9%
HAO 25%

Arçelik, batarya tasarımı ve üretiminde faaliyet gösteren Aspilsan ile güçlerini birleştirdi. Arçelik ile Aspilsan arasındaki iş birliğinin imza töreni, Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, Aspilsan Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun ve Aspilsan Enerji Yatırım Projeleri Yönetim Ofisi Direktörü Nihat Aksüt’ün katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. İş birliği kapsamında Arçelik, Aspilsan ile Türkiye’de üretilen küçük ev aletleri için ortak batarya tasarlayıp üretecek. Aspilsan ve Arçelik bu iş birliği ile yerli üretimi destekleyip ürün yerlileştirme oranını artırmayı planlıyor. Yürütülecek iş birliği kapsamında, batarya tasarımı ilk olarak yerli üretim oranı en yüksek seviyede olan şarjlı dik süpürge ürününde gerçekleştirilecek ve sonrasında da Arçelik’in tüm şarjlı ürünleri ile yerli üretim devam edecek. Söz konusu işbirliğinin yaratacağı katma değer ve dışa bağımlılığı azaltabilecek olması dolayısıyla Arçelik için sınırlı olumlu olarak okuyoruz.


ASELS; Yeni sipariş alımı / sınırlı olumlu – Satış görüşmelerinin yalanlanması / nötr

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY23.08
Hedef Fiyat/Hisse TRY24.50
Getiri Potansiyeli 6%
HAO 26%

Aselsan, Savunma Sanayii Başkanlığı ile toplam 700 milyon TL ve 85 milyon USD bedel ile bir elektronik harp projesi sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2024-2026 yılları arasında gerçekleşecektir. Yeni iş alımlarının hisse performansı üzerinde sınırlı olumlu bir etkiye neden olabileceğini düşünüyoruz.

 Sözleşme tutarı (mevcut döviz kuruyla yaklaşık 136 milyon USD), Şirket’in Eylül sonu itibari ile 9,3 milyar USD olan iş büyüklüğünün yaklaşık %1,5’ine denk gelmektedir.

Şirket bu yılın 9 ayında 1.330 milyon USD yeni iş alımı gerçekleştirmiştir (2020 toplam: 1,28 milyar USD, 9A20: 746 milyon USD)

Aselsan ayrıca, dün bir basın açıklaması paylaşarak yabancı ülkelerle yaptığı iddia edilen satış görüşmelerini yalanladı. Yapılan açıklamada yayın organlarında kaynağı belirsiz haberlerin dile getirildiği ve bunların gerçeklik payı taşımadığı ifadesi vurgulandı. İlgili açıklamayı Aselsan payları için nötr bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz.

KOZAL; Karapınar Altın Gümüş Madeni Projesi ÇED olumlu kararının iptali / olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY138.10
Hedef Fiyat/Hisse TRY138.70
Getiri Potansiyeli 0%
HAO 29%

Şirket, Çanakkale ili Merkez ilçesi Serçiler ve Terziler köyleri civarında yapılması planlanan Karapınar Altın Gümüş Madeni Projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nde 2020/763 E. dosya numarası ile dava açıldığını, Şirket olarak davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında müdahil olunduğunu, ilgili Mahkemece ara karar olarak dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiğini ve ilgili davada yargılamanın devam ettiğini faaliyet raporları ve bağımsız denetim raporlarında açıklamıştı.

Gelinen aşamada; Çanakkale 1. İdare Mahkemesi tarafından söz konusu davada ÇED olumlu kararının iptaline karar verilmiş olup Şirket tarafından karara karşı temyiz yoluna başvurulacaktır. Şirket tarafından söz konusu durumun Şirket’in 2022 yılı üretim planını etkilemeyeceği ifade edilse de uzun vadeli üretim planlaması açısından neden olduğu belirsizlik dolayısıyla ilgili haberi Koza Altın için olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

MAVI; 3Ç21 sonuçlarında satış geliri ve operasyonel kar marjları güçlü arttı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY78.35
Hedef Fiyat/Hisse TRY100.00
Getiri Potansiyeli 28%
HAO 73%

Mavi Giyim, 3Ç21’de 1,354 milyon TL satış geliri (Deniz Yatırım: 1,261 milyon TL), 337 milyon TL FAVÖK (Deniz yatırım: 271 milyon TL) ve 153 milyon TL (Deniz Yatırım:106 milyon TL) net kar açıkladı. 3Ç21 sonuçlarında hem satış geliri, hem de operasyonel kar marjları yıllık bazda güçlü artışlar gösterdi. Şirket, kendi yaptığı anketlerde ulaştığı konsensus rakamlarında, aracı kurumların paylaştığı dataların medyan değerleri üzerinden 1,356 milyon TL satış geliri, 318 milyon TL FAVÖK, 128 milyon TL net kar beklentisi bulunduğunu paylaşmış olup bu beklentilerin ve Deniz Yatırım olarak beklentilerimizin üzerinde sonuçlar açıklamıştır. Sonuçların hisse üzerinde olumlu bir etki yaratacağı beklentisindeyiz.

3Ç21’de Şirket’in satış gelirleri bir önceki yılın 3. çeyreğine kıyasla yıllık bazda %64 artmış olup 2019 yılı 3. çeyreğine göre ise bu artış %68 seviyesindedir. 2020 yılsonunda 2019 yılına göre satış gelirleri %16 daralmış ve kar marjları düşmüş olan Şirket için, 2019 yılı 3. çeyreğine göre de artış izlenmiş olması, 2021 yılsonu rakamları için olumlu bir izlenim bırakmıştır. Not düşmekte fayda vardır ki firmanın finansal dönemi çerçevesinde 2Ç21 dönemi 1 Şubat – 31 Temmuz tarih aralığında gerçekleşmektedir.

Şirket’in 3Ç21’de satış gelirlerinin %82’si Türkiye operasyonlarından sağlanmıştır. 2Ç21 itibarıyla faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde pandemi kaynaklı kısıtlamalar kaldırılmıştır. Türkiye operasyonlarında 17 Mayıs’a kadar tam kapanma olup ayın devamında hafta sonları kısıtlamaları o tarihe kadar devam etmiştir. Yurtdışı gelirler sabit kur altında 3. çeyrekte %11, ilk yarıda %44 büyümüştür. 1 Haziran’dan itibaren tüm faaliyetler tam kapasite ve güçlü satış performansı ile sürdürülmüş olup Türkiye’deki perakende mağazalarda karşılaştırılabilir bazda müşteri trafiği pandemi öncesi seviyelerine tekrar ulaşmıştır.

9A21’de global gelirin %61’i perakende, %27’si toptan, %12’si e-ticaret kanallarından elde edilmiştir.

Tüm ürün kategorilerinde tam fiyat stratejisinin sürdürülebilmesiyle indirim maliyetleri azalmıştır. Tedarik zincirinin etkin yönetimi, ürün planlama ve stok yönetimi ile de kar marjlarına pozitif katkı sağlanmıştır. 3Ç21’de FAVÖK marjı yıllık bazda %23,7 seviyesinden %24,9 seviyesine yükselmiş olup bu artışta operasyonel giderlerin ve satış maliyetlerinin etkin yönetimi de etkili olmuştur.

3Ç21’de Şirket, 190 baz puan artışla %11,3 net kar marjı ile 153 milyon TL net kar açıklamıştır.

3Ç21’de net borç 2020 yıl sonuna göre azalarak 121 milyon TL olarak izlenmiştir (2020 yılsonu: 510 milyon TL). Azalan borçlanma ve artan operasyonel karlılığın etkisiyle Net Borç/ FAVÖK çarpanı 2020 yıl sonunda 1,3x olarak izlenmişken, 2Ç21’de 0,1x’e kadar gerilemiştir.

Şirket’in önceki 2021 yıl sonu beklentileri; (i) %70-75 konsolide satış büyümesi, (ii) 5 net yeni mağaza ile 9 mağaza genişlemesi, (iii) %14,0-14,5 (UFRS16 hariç) FAVÖK marjı ile %20,0-20,5 (UFRS16 dahil) FAVÖK marjı, (iv) Konsolide satışın %3,5’i kadar yatırım harcaması şeklindedir. Kovid19 salgınına ilişkin belirsizlikler yılın ikinci yarısı için de devam etmekte olup Şirket bu öngörülerini tüm faaliyet gösterilen bölgelerdeki tüm mağazaların yıl sonuna kadar tamamen açık olacağı varsayımı ile vermiştir.

Şirket’in revizeden sonraki 2021 yıl sonu beklentileri; (i) %80-85 konsolide satış büyümesi, (ii) 7 net yeni mağaza ile 9 mağaza genişlemesi, (iii) %14,5-15,0 (UFRS16 hariç) FAVÖK marjı ile %20,5-21,0 (UFRS16 dahil) FAVÖK marjı, (iv) Konsolide satışın %3,5’i kadar yatırım harcaması şeklindedir. Kovid19 salgınına ilişkin belirsizlikler yılın son çeyreği için de devam etmekte olup Şirket bu öngörülerini tüm faaliyet gösterilen bölgelerdeki tüm mağazaların yıl sonuna kadar tamamen açık olacağı varsayımı ile vermiştir. Geçtiğimiz yıl Kovid19 sebebiyle mağazaların 2,5 ay tamamen kapalı kalması ile düşük bir baz oluşmuş olsa da Şirket 2021 yılında, 2019 yılına göre bile iyi sonuçlar beklemektedir.

Genel değerlendirme:

Pandemi dönemlerinde alınan önlemlerden etkilenen Şirket finansalları normalize olmaya başlarken öte yandan işyeri kıyafet kodlarında yaşanan değişiklikler, okula dönüş sezonu gibi etkenlerle tüketicinin artan harcama eğiliminden de destek almıştır. Böylelikle, 3Ç21’de satış gelirlerinde ve operasyonel kar marjlarında yakaladığı güçlü büyüme ile dikkat çekmiştir. Bu doğrultuda 2021 yıl sonu beklentilerini de yukarı yönlü revize eden Şirket’in hissesi son 12 ayda relatif olarak endeksin %6 üzerinde getiri sağlamıştır. Geriye dönük 12 aylık verilere göre hisse 14,7x F/K ve 4,7x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir. MAVI hissesinde 100.00 TL 12 Aylık hedef fiyatımız bulunmakta olup, 8 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan analist toplantısı akabinde mevcut hedef fiyatımızı da gözden geçirebiliriz.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber