Denizbank 1 Ay İçinde Satılıyor! Yeni Sahibi Açıklandı

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank, Denizbank'ın hisselerinin %99.85'inin Emirates NBD Bank'a devri konusunda BDDK'ya yaptıkları başvurunun onaylandığını açıkladı. Denizbank'ın devir işlemlerinin bir ay içinde sonuçlanması bekleniyor.

0
140
Denizbank Satılıyor
Denizbank Satılıyor

Rus merkezli uluslararası bankalardan olan Sberbank, sahibi olduğu Denizbank’ın satışı için gereken tüm izinlerin alındığı ve bankanın satış sürecinin 1 ay içinde tamamlanacağını duyurdu. Sberbank yönetimi tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devredilme süreci hakkında yapılan başvurunun onaylandığı açıklandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devri için vermiş olduğu onay hakkında yapılan açıklamada, devir süreci için gerekli olan tüm izinlerin alındığına dikkat çekildi. Mevcut durumda devir sürecinin tamamlanması için sadece şirket prosedürlerine dair teknik kısımların kaldığı belirtilirken bu sürecin de kısa bir süre içinde sonuçlandırılacağı ifade edildi.

Denizbank Ruslardan Araplara Geçiyor

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Lev Hasis, sahibi oldukları Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye satışının tamamlanması için her iki tarafın da düzenleyici kurumlarından gerekli olan izinlerin alındığını kamuoyuna duyurdu. Hasis, satış protokolü kapsamında Denizbank’ın hisselerinin %99.85’inin Emirates NBD’ye devri için tamamlanması gereken şirket prosedürlerine dair teknik kısımların bir ay içinde sonuçlandırılacağını ifade etti.

15,48 Milyar TL’ye El Sıkıştılar

Sberbank ve Emirates NBD, Denizbank’ın hisselerinin %99.85’inin Emirates NBD’ye devredilmesi konusunda 15,48 milyar TL bedel üzerinde anlaşmaya varmışlardı. Geçtiğimiz dönemde Sberbank’tan bu konuya ilişkin yapılan açıklamada, satış işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edilmişti. Öte yandan Rusya’nın en büyük banka kuruluşu olan Sberbank, Denizbank’ı Belçikalı finans kuruluşu Dexia’nın iflas etmesi üzerine 2012 yılında satın almıştı. Belçika merkezli Dexia ise 2006 tarihinde Denizbank hisselerinin %72’ini o dönemin parasıyla 2.4 milyar dolara Zorlu Holding’ten satın almıştı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here