Ekonomi

Dev Fransız banka altın tahminlerini açıkladı, beklentiler yatırımcıyı korkuttu!

Küresel piyasalarda altın fiyatları sert bir baskılanma ile karşılaştı. Ons altın fiyatı, ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte ilk olarak kritik 1.700 dolar seviyesine geriledi, ardından gelen düşüşlerle birlikte 1.675 dolar seviyesine kadar düşüşlerine devam etti. Altın fiyatındaki düşüşlerde enflasyon verileri ile birlikte oluşan beklentiler etkili oldu. Söz konusu enflasyon verilerinin, beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha sert faiz artırım kararları alabileceği beklentileri güç kazandı. Bu beklentilerle baskılanan ons altın fiyatındaki düşüş, yurtiçinde gram altın fiyatının da sert düşmesine yol açtı.

Yatırımcılar, uzun bir sürenin ardından bir kez daha 1.000 TL seviyesinin altına sarkan ve 990 TL seviyesindeki desteği de kaybeden gram altın fiyatının ardından, küresel piyasalarda ve yurtiçinde altın fiyatlarında yeniden yükselişin yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyor. Bu kapsamda yatırımcılar gelen tahminlere odaklanmışken, altın fiyatlarına ilişkin bir kritik tahmin de dev bankacılık kuruluşu Societe Generale’den geldi. Fransa merkezli SocGen, ons altın fiyat tahmini ile endişelendirdi. İşte detaylar…

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte ons altın fiyatında hızlı bir düşüş dalgası yaşandı. Ons altın, veriler öncesinde 1.730 dolar seviyesinde seyrediyordu ve veriler sonrasında günü %1,3 oranda düşüşle 1.702 dolar seviyesinde tamamladı. Yeni günde düşüşlerini hızlandıran ve bu kritik desteğini kaybeden ons altın, 1.675 dolar seviyesine kadar geriledi. Ons altın fiyatında görülen sert geri çekilme yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatına da yansırken, gram altın da 1.000 TL seviyesindeki kritik desteğin altına sarktı ve 990 TL’deki desteğini de kaybederek 975 TL seviyesine kadar geriledi. Altın fiyatlarında görülen gerileme ile birlikte SocGen, altın fiyatına ilişkin tahminin duyurdu.

GÖZLER FED’İN AÇIKLAYACAĞI FAİZ KARARINA ÇEVRİLDİ

Enflasyonist endişelerle birlikte analistler merkez bankalarının tarihi düzeylerde faiz artırımlarına devam edeceği yönündeki beklentilerin güçlendiğini ifade ederek, Fed’in 21 Eylül’de açıklayacağı faiz kararının alınacağı FOMC toplantısı öncesinde doların diğer para birimleri ve emtia karşısındaki değerini artırdığını ifade etti. Söz konusu tahminler arasında, Fed’in 100 baz puanlık artış uygulayabileceği beklentisi de bulunuyor. Fed, 1990’lardan bu yana hiç 100 baz puanlık faiz artışı uygulamamıştı. Öte yandan 75 baz puanlık faiz artışına ise kesin gözüyle bakılıyor.

SOCIETE GENERALE ALTINDA DÜŞÜŞ BEKLİYOR

Societe Generale, merkez bankalarının enflasyonla mücadele etme kapsamında faiz artırımlarına devam etmeleri durumunda altın fiyatlarındaki gerilemenin de devam edeceği tahmininde bulundu. Banka, yayınladığı raporda ons altın fiyatının 2023 yılının üçüncü çeyreğine kadar 1.550 dolar seviyesine kadar gerileyebileceğini ifade etti ve altın ETF’lerinden de yüklü oranlarda çıkış beklediklerini duyurdu.

Banka tarafından yayınlanan ilgili raporda, “ABD faiz stratejistlerimiz Fed’in faiz artırımlarını bu yılın sonunda bitireceğini öngördü. Ancak reel faiz oranlarının en azından 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar pozitif kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. ABD’de reel faizlerin pozitif olması ve Avrupa’da faiz artırımlarının devam etmesi, yatırımcıları altından uzaklaştırabilir. Altın ETF’lerinden 200 ton çıkış bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.