Gündem

Devlet kadrolarında sözleşmeli olarak istihdam edilmiş olan personeller dikkat! Kadro hakkı için son düzlüğe girildi!

Ekonomi piyasalarının oldukça dalgalı hareketler sergilediği şu günlerde giderek artan enflasyon, vatandaşların bütçelerini iyiden iyiye sarsmaya başladı. Yalnızca dar gelirli vatandaşların değil diğer kesimlerde yer alan vatandaşların da bütçelerine direkt olarak etki eden bu olumsuz gelişmeler, kalıcı bir işe sahip olmanın önemine bir kere daha vurgu yapmış oldu.

Günümüzde gelişen olumsuz ekonomik gelişmelerden ötürü pek çok genç iş bulma sıkıntısı yaşamaya başladı. Mevcut işlerin eğitim seviyelerine uygun olmaması, bildirilen aylık kazançların ihtiyaçları karşılayamayacak seviyelerde olması, çalışma saatlerinin ve diğer çalışma şartlarının istenilen düzeylerde olmaması, gençlerin okullarını bitirdikten sonra açıkta kalmalarına sebep oldu.

Son dönemlerde gelişen ve piyasa uzmanlarına göre etkilerini daha da arttıracakları öngörülen olumsuz ekonomik koşulların varlığı, maaş garantili bir işe sahip olmak isteyen kişi sayısını oldukça arttırdı. Hayalinde yer alması dahi “garanti” gözü ile bakılan devlet kadroları, gençler tarafından sıklık ile araştırılmaya başlandı.

Sene başından bu yana pek çok kamu kurum ve kuruluşu tarafından personel alımı ilanları yayınlandı. Bu ilanların büyük bir kısmı daimi kadro niteliğine sahipken bir kısmı da geçici yani sözleşmeli kadro niteliğini taşıdı. Bu sene ile birlikte geçtiğimiz senelerde de kamu kurum ve kuruluşları tarafından yayınlanan sözleşmeli personel ilanlarına başvuran ve sonuç olarak da ilgili kurumların sözleşmeli personel kadrolarında istihdam edilen kişi sayısı, 600 bine ulaştı.

Her sene, kurumun ihtiyacı dahilinde sözleşme yenileyen ancak daimi kadroya geçişleri yapılmadı için kendilerini güvende hissetmeyen sözleşmeli personeller, hükümet yetkililerinden sözleşmeli kadrodan daimi kadroya geçiş hakkı talep etmeye başladı. Bu kapsamda sene başından bu yana seslerini duyurmaya çalışan yüzbinlerce sözleşmeli personel, nihayet bir umut ışığı yakaladı.

2022 yılına girildiğinden bu yana pek çok farklı kategori altında çalışmalar yürüten ve 3600 ek göstergede olduğu gibi birçok konuda da sonuca ulaşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sözleşmeli kadrodan daimi kadroya geçiş için çalışmalar başlattı.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANINDAN MÜJDELİ AÇIKLAMA!

Geçtiğimiz günlerde pek çok konuyu içerisinde barındıran açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeli kadrolardan daimi kadrolara geçiş hakkı talep eden personellerin yüzlerini güldürecek ifadeler kullandı. Bakan Bilgin, yaptığı açıklamalarda yaklaşık 600 bin sözleşmeli personeli sevindiren noktalara vurgu yaptı.

“İLK ELE ALACAĞIMIZ KONU!”

Dört göz ile beklenen sözleşmeli kadrodan daimi kadroya geçiş hakkı kararı, son günlerin en çok sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “İlk ele alacağımız dosya, bu dosyadır. İsteğe bağlı olarak kadro hakları tanımlayacağız. Sözleşmeli personeller bazı haklardan mahrumları, o hakları kendilerine vereceğiz. “

KADRO KARARI NE ZAMAN GELECEK?

Çalışmaları süren kadro geçiş hakkı kararının ekim ayı içerisinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.