Para Piyasaları

Dibe yolculuk yapan ons altın fiyatı için tahmin yapan yabancı uzman üzdü! “Altın görünümü aşağı yönlü”

Altın Mart ayından bu yana 380 doların üzerinde değer kaybetti. Piyasalar önümüzdeki hafta 100 baz puanlık artış riskini tartıyor.

Altın fiyatları Perşembe günü Federal Rezerv’in daha agresif faiz artırımı beklentilerinin doları yükseltmesiyle iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine dokunduktan sonra, 0925 GMT itibarıyla yüzde 0,5 düşüşle 1,687,70 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,7 düşüşle 1,697,30 dolara geriledi.

ulius Baer’de Yeni Nesil Araştırma Başkanı Carsten Menke, “Altın piyasası, gelecek haftaki toplantı öncesinde, merkez bankasının enflasyonla mücadele kararlılığını yansıtan daha agresif bir ABD Merkez Bankası’nda açıkça fiyatlandı” dedi.

Menke, 75 baz puanlık (bps) bir artış için fikir birliğine varırken, bazılarının 100 baz puanlık bir artış için çağrıda bulunduğunu ve bunun kısmen altın piyasasına da yansıdığını söyleyen Menke, 75 baz puanlık bir artışın bu nedenle olumlu bir sürpriz olabileceğini de sözlerine ekledi.

ABD Ağustos enflasyonundaki sürpriz artışın daha da agresif bir Fed para politikası için bahisleri artırmasıyla, dolar endeksi geçen hafta ölçeklenen yirmi yılın zirvesi yakınında tutundu. Daha güçlü bir dolar, denizaşırı alıcılar için dolar fiyatlandırılmış altını pahalı hale getiriyor.

Faiz ödeyen diğer varlıklara karşı kaybedeceği için yükselen ABD faiz oranlarına oldukça duyarlı olan getirisi olmayan altın, Fed’in 2018’den bu yana ilk kez faiz artırdığı Mart zirvesinden bu yana 380 dolardan fazla düştü.

Bu arada Uluslararası Para Fonu başkanı Kristalina Georgieva Çarşamba günü merkez bankacılarının geniş tabanlı enflasyonla mücadelede ısrarcı olması gerektiğini söyledi.

Mumbai merkezli Reliance Securities’in kıdemli para birimi ve emtia analisti Jigar Trivedi, “Altın görünümü aşağı yönlü… En büyük altın fonuna (SPDR Gold Trust) bakarsanız, ETF’lerde tasfiye gördük” dedi.

Enis Mutlu - Gazete Banka

Gazetebanka.com’da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: 
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.