Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır? En kolay yöntem!

Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır, neler yapmak gerekir? Difenbahya yayılımını sağlamak için yapılması gerekenleri yazımızda hazırladık. İşte difenbahya bitkisini yapraktan çoğaltma adımları...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır? En kolay yöntem!
Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır, neler yapmak gerekir? Difenbahya yayılımını sağlamak için yapılması gerekenleri yazımızda hazırladık. İşte difenbahya bitkisini yapraktan çoğaltma adımları...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Difenbahya , hemen hemen her odaya tropikal bir görünüm katan çekici bir ev bitkisidir. Evinizde büyüyen sağlıklı bir bitkiye sahip olduğunuzda, orijinal ana bitkiden sadece kesimler ve kupürler çoğaltarak sonsuz sayıda yeni, daha küçük bitki tedarik etme potansiyeline sahip olursunuz.

Difenbahya bakımında dikkatli olun!

Difenbahya, dilsiz baston olarak da bilinir. Çünkü saplar ve yapraklar, ağzı yakacak ve yakacak bir kimyasal içerir. Ayrıca konuşma kaybına neden olabilir ve saplardan gelen özsu veya meyve suyu cildi tahriş edebilir . Daima lastik eldiven giyin ve difenbahyanızla her çalıştığınızda, özellikle bir difenbahya kırpma işlemi yaparken göz koruması kullanmayı ihmal etmeyin. 

Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır?

Difenbahyanızı yaymanın en kolay yolu, uç veya gövde kesimlerini köklendirmektir. Bu küçük yeşillik parçalarını doğru ortama ekin ve kökler ve sonunda tamamen yeni bir bitki üretecekler.

Difenbahyanın yayılması için kullanılacak bitkinin parçalarını çıkarmak için keskin bir tıraş bıçağı kullanın ve tahriş edici kimyasalların yayılmasını önlemek için kullanımdan sonra her zaman bu tıraş bıçağını attığınızdan emin olun. Uçları bitkinin ucundan kesin veya ana gövdeden gelen sürgünleri arayın.

Bitkiniz fazla büyümüş ve çok fazla yaprak dökmüşse, çıplak bir gövdeye sahipseniz, bu sapı 5 cm parçalara ayırın ve bunları çoğaltmak için kullanın. Sadece sapları dik tuttuğunuzdan emin olun, çünkü kökler sadece gövdenin sağ ucunu köklendirme ortamına yapıştırırsanız büyüyecektir.

Bir saksıyı kum, sphagnum yosunu veya başka bir köklendirme ortamı ile doldurun . Tüm içeriği nemlendirin ve kesimleri dikmeden önce boşalmasına izin verin.

Kesimin kesik ucunu veya gövde parçasının alt ucunu nemlendirin ve bir kaşık dolusu köklendirme hormonu tozuna batırın . Fazla tozu çıkarmak için kesime hafifçe vurun. Dikim ortamına kurşun kalemle küçük bir delik açın ve toz haline getirilmiş gövde ucunu deliğe yerleştirin. Ortamı yerinde tutmak için gövdeye doğru itin. Köklemek istediğiniz diğer tüm sap parçalarıyla tekrarlayın.

Kesimleri nemli tutun, ancak ıslak değil ve ekiciyi ılık ve loş bir yere koyun. Sahip olduğunuz difenbahya bitkisinin çeşidine bağlı olarak, üç ila sekiz hafta içinde yeni köklerin büyüdüğünü görmelisiniz. Bebek bitkilerini yeni kaplara nakletmeden önce yeni yeşil sürgünlerin büyümesini bekleyin.

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN