Dikkat: Bankanın Uyarısını Dinlemedi Dolandırıcıların Kurbanı Oldu!

Kendisini telefonla arayan dolandırıcılara otomobilini satarak 99 bin lira kaptıran Prof. Dr. Ömer Akın, banka görevlisinin uyarılarını dikkate almadığını ve "Ben profesörüm, kimse beni dolandıramaz." dediğini söyledi.

0
97
Profesör Dolandırıcıların Kurbanı Oldu
Profesör Dolandırıcıların Kurbanı Oldu

Ankara’da bir üniversitede öğretim görevlisi olan aynı zamanda Matematikçiler Derneği Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. Ömer Akın, telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu. Akın, telefonda kendisini polis – savcı olarak tanıtan dolandırıcılara 99 bin lirasını kaptırdı. Kullandığı kredi kartının farklı ülkelerde de kullanıldığını öne süren dolandırıcılar, ülke olarak bunlara karşı operasyon yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine otomobili sanat Prof. Dr. Ömer Akın, dolandırıcılara 99 bin lira kaptırdı. Konu hakkında açıklama yapan Akın, “Banka görevlisi ‘Hocam sizi dolandırıyor olabilirler.’ dedi. Ben de profesör olduğumu ve kimsenin beni dolandıramayacağını söyledim.” ifadelerini kullandı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada, dava dosyasında yer alan ifadelere göre Prof. Dr. Ömer Akın, geçtiğimiz yıl temmuz ayında evden çıkmak üzereyken ev telefonu çaldı. Telefondaki kişi polis merkezinden aradığını belirterek “Yakın zamanda kimlik bilgilerinizle yurt dışından işlem yaptınız mı?” diye sordu. Ardından kendisini savcı olarak tanıtan kişiyle konuşmaya başlayan Akın’a “Nüfus cüzdanı bilgileriniz ile Kuzey Irak, ABD ve Suriye’de çeşitli bankalardan işlem yapılmış.” dedi.

Prof. Dr. Ömer Akın polis karakoluna geleceğini söylemesi üzerine dolandırıcı, tüm aile bilgilerini vererek buna gerek olmadığını, YÖK ve çalıştığı üniversitenin de durumdan haberdar olduğunu söyledi. Dolandırıcılar Akın’ı bu durumun çözülmesi gereken bir ülke meselesi olduğuna ikna etti. Böylelikle söyleyecekleri her şeyi yapmasını ve operasyonun deşifre olmaması için kimseye bilgi paylaşımı yapmamasını tembihledi.

Otomobilini Sattı Parayı Dolandırıcılara Verdi

Akın, telefondaki dolandırıcıların yönlendirmesi ile şahsına ait otomobili sattı ve aldığı 99 bin lirayı Saray İmam Hatip Lisesi önünde bir kişiye elden teslim etti. Daha sonra Akın yine telefondaki dolandırıcıların yönlendirmesiyle banka şubesinden 20 bin lira para çekti. Akın bu parayı da dolandırıcılara teslim etmek üzereyken otomobilin satıldığını öğrenip durumu fark eden oğlu babasının bankadan çektiği parayı dolandırıcılara teslim etmesini engelledi.

Kurye Suriyeli Çıktı

Oğlunun dolandırıcılık faaliyetini hemen polise ihbar etmesi üzerine bölgede bulunan kamera kayıtları incelendi. Akın’dan 99 bin lirayı teslim alan Suriyeli Ali Hammud El Casım tespit edildi ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Casım hakkında “dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.

Tutuklu yargılanan sanık, Adana’dan tanıdığı Suriyeli bir kişinin kendisini aradığını ve verdiği adresten çantayı teslim almasını istediğini söyledi. “Ben de çantayı alıp aynı gün Adana’ya gidip çantayı teslim ettim. Bana 1.100 lira para verdiler. Bunun dışında kimseyi dolandırmadım.” dedi.

“Profesörüm Dedim Yanıldım”

Prof Dr. Akın ise yaptığı açıklamasında “Bu durumun bir ülke meselesi olduğunu ve operasyonun deşifre olmamsı gerektiğinin söylenmesi nedeniyle dolandırıcılara inandım.” dedi. Başka bir telefon üzerinden dolandırıcılarla iletişim kurduğunu aktaran Akın, telefonda görüştüğü kişilerin kendisine “İstanbul’daki banka merkeziyle görüştük. Seri numarası alınmış para verecekler size. Maksimum düzeyde kredi çekin.” dediklerini söyledi. Bunun üzerine bankaya gidip banka görevlisine durumu izah edince “Hocam sizi dolandırıyor olabilirler” dediğini ifade eden Akın, kendisinin de banka görevlisine “Ben profesörüm, kimse beni dolandıramaz.” dediğini aktardı.

Bankadan 20 bin TL tutarında kredi çektiğini söyleyen Akın, “Ancak aracın satışı ile ilgili mesaj eşimin telefonuna gitmiş. Eşimin bilgi vermesi üzerine oğlum geldi ve beni durdurdu. Bu şekilde dolandırıldığımı anladım. Şikayetçiyim.” dedi.

Konuyla ilgili dava sürerken mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, diğer şüphelilerin de yakalanması için çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here