Dikkat! Dolandırıcılar Banka Logolarını Kullanıyor!

0
102
Banka Logosuyla Dolandırıcılık
Banka Logosuyla Dolandırıcılık

Son yıllarda özellikle ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya platformları olan Facebook, Twitter ve Instagram siteleri üzerinden bazı banka logolarının yer aldığı sahte hesaplarla dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi. Bunun yanında söz konusu dolandırıcılık faaliyetlerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun da logolarının sıklıkla kullanıldığı görüldü. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, banka müşterilerine ve tüm tüketicilere bu konuya ilişkin dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son yıllarda Twitter, Instagram, Facebook gibi geniş kitlelerin takip ettiği sosyal medya platformlarında sahte banka ilanlarıyla tuzağa düşürülen tüketicilerin olduğuna dikkat çekerek, mağdurların banka hesapları boşaltılarak dolandırıldığını ifade etti. Ağaoğlu, dolandırıcıların bunlarla da yetinmeyip mağdurlar adına bankalardan kredi bile çekebildiklerine dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu. Son yıllarda özellikle sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri hakkında çok şikayet aldıklarını belirten Ağaoğlu, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

“Tüketici Adına Kredi Çekiyorlar”

Son yıllarda Twitter, Instagram ve Facebook gibi geniş kitleler tarafından takip edilen sosyal medya platformlarında sahte banka ilanlarıyla tüketicilerin dolandırıcılar tarafından tuzağa düşürüldüğüne dikkat çeken Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu dolandırıcıların tüketici adına bankalardan kredi çektiklerini de tespit ettiklerini belirtti. “Tüketiciler ‘Banka hesap kesintileri, kart aidatı iadesi, puan kazanmak, kredi almak, çekilişe katılmak için tıklayın’ şeklindeki ifadeler yer alan reklamlara aldanmasın.” diyen Ağaoğlu, bu reklamların çoğunun bankaların faaliyetlerini taklit eden dolandırıcılar tarafından verildiği uyarısında bulundu.

Ne yazık ki sosyal medya platformu yöneticilerinin de söz konusu mesajların geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak bu kötü tabloya ortak olduğunu kaydeden Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu bu nedenle yüz binlerce insanın tehlike altında olduğunu ifade etti. Ağaoğlu yapmış olduğu açıklamasında; “Dolandırıcılar kurbanlarını bankaların, hatta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) logolarını kullanarak verdikleri ilanla kandırıp tuzaklarına düşürüyor.” dedi.

“Suç Duyurusunda Sosyal Mecrayı Şüpheli Gösterin”

Tüketiciler kadar başta Facebook, Twitter ve Instagram gibi ülkemizde yoğun şekilde kullanılan sosyal medya mecraları yöneticilerinin dolandırıcılara karşı önlem alması gerektiğini ifade eden Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu, dolandırılan tüketicilerin pek çok vakada faile ulaşmalarının mümkün olmadığına dikkat çekti. Bu durumun sebebi olarak da tüketicinin kendisini bankanın mobil şubesinde olduğunu zannederek işlem yapması olarak açıklayan Ağaoğlu, “Yani, tüketici ‘bankanın resmi uygulamasına girdim’ zannettiğinde, tüketicinin tüm bilgilerini ekranda gören dolandırıcı aynı zamanda ikinci bir bilgisayardan bankanın gerçek mobil şubesine giriyor.” diyerek dolandırıcıların yöntemlerini deşifre etti. Bu işlem sırasında banka müşterisinin cep telefonuna bir şifre gönderdiğini, müşterinin o şifreyi de dolandırıcının ekranına yazdığında dolandırıcının gerçek banka hesabının bulunduğu sayfada o şifreyle hesabı boşaltabildiğine ve kredi çekerek borçlandırabildiklerini aktardı.

Ağaoğlu bu dolandırıcılık faaliyetlerinden mağdur olan tüketicilerin, suç duyurusunda bulunurken reklamın yer aldığı sosyal medya kuruluşunu da şüpheli olarak göstermesini önererek şunları ifade etti: “Tüketici hizmet aldığı sosyal medya sitesi tarafından yapılan ihmal, dikkatsizlik ya da özensizlik nedeniyle bir zarara uğramışsa, Tüketici Kanunu’na göre zararını sosyal mecrada hizmet sunan kuruluştan talep edebilir.”

“Tüketiciler Her Bağlantıya Tıklamasın”

Öte yandan son yıllarda giderek artan Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, son dönemde tüketicilerden bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını kaydetti.

Sosyal medya platformlarında banka logoları kullanılarak “Dosya masraflarınızın farkında mısınız? Birikmiş paralarınızı almak için bizi arayın.” gibi ilanlarla tüketicileri dolandırmaya çalışanların bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, tüketicilerin de bu tür ilanlarda banka logolarını görmesiyle oltaya düştüklerini ifade etti. Tüketicilerin gösterilen bu yolun tuzak olduğunu ancak deneyerek görebildiğini açıklayan Başkan Yılmaz, “Sosyal medyaya bu kadar rahatlıkla bu tür yanıltıcı ilanları verenlerin önlenmesiyle ilgili bir denetim mekanizmasının olması gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yılmaz son olarak tüketicilerin de ikinci bir mağduriyet yaşamamaları için her çağrıya cevap vermemelerine ve sosyal medyada gördükleri her bağlantıyı (linki) tıklamamaları gerektiğine dikkat çekti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here