Ekonomi

Doğalgaz zammı sonrası faturalar güncelleniyor: 4 kişilik aile artık ne kadar ödeme yapacak?

Eylül ayı itibari ile doğalgaza %20 zam uygulandı. Geçtiğimiz yıl bu aylarda 1000 TL gelen doğalgaz fatura tutarının bu yıl 2000 TL’yi geçmesi olası gözüküyor. Konut abonelerine yönelik Haziran ayında %30’luk uygulanan zam sonrası Eylül ayında %20.4 zam ile bu tutar yenilendi. Bir yılda yapılan zam  %111 yükseliş gösterdi.

FATURALAR BU KIŞ CEP YAKACAK!

Bu yıl içerisinde kış dönemi ile beraber doğalgaz faturalarında artış yaşandı. Kullanım bedeli aynı olsa dahi yapılan zamlarla beraber tüketim fiyatında artış yaşanacak. 4 kişilik bir ailenin geçtiğimiz yıl tükettiği 1000 TL’lik fatura bu yıl 2000 TL’yi aşacak. BOTAŞ tarafından Eylül ayı tarifeleri açıklandı. Haziran ayında yapılan %30’luk zam yeterli görülmedi. Konut abonelerine yönelik Eylül ayı zammı %20’ye ulaştı. Bu durum sanayi abonelerinde daha yüksek fiyatlarla kullanıcıya yansıdı.

SANAYİ DOĞALGAZI %50.8 ARTIŞ GÖSTERDİ!

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz satışında %49.5, sanayide kullanılan doğalgazın satışında ise %50.8 oranında artış yaşandı.

Akıllardaki en önemli soru ise fiyatlarda yaşanan artış sonrası bu yıl evlerin nasıl ısıtılacağı oldu? Haziran ve Eylül ayı dönemlerindeki zamlarla beraber doğalgaz faturalarında belirgin bir zorlanma fark edilecek.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK FATURASI 2 BİN TL’Yİ AŞACAK!

Geçtiğimiz yılın Eylül ayına bakıldığında 1000 TL gelen bir doğalgaz faturası bu yıl yapılan tüm zamlar sonrasında %11’lik artış ile 2  bin 113 TL’yi bulacak. 4 kişilik bir ailenin ısınma bedeli bu rakamlara ulaşmışken devlet tarafından doğalgaz yardım desteği tutarında da artış söz konusu oldu. Yardıma başvuruda bulunmak isteyenler e-devlet üzerinden kullanıcı girişi yaparak kısa sürede talebini iletebiliyor.

DOĞALGAZ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Yapılacak başvuru sonrası uygun koşulları karşılayanlar PTT’ye giderek fatura ibrazı sonrası geçerli indirim tutarından yararlanabilecek. Her ilde bu yardım tutarı farklılık gösteriyor. Yılda iki kere ödenen doğalgaz faturası Mart ve Ekim aylarına denk geliyor. Konutlara yönelik yapılan doğalgaz destek tutarı 450 TL’den başlayarak 1.150 TL’yi bulabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.