Dogecoin, Elon Musk'ın Tesla ürünleri satın almak için kullanılabileceğini söylemesinin ardından yüzde 9 sıçradı!

Dogecoin'in fiyatı, Tesla'nın kripto para birimini mal ödemesi olarak kabul etmeye başlamasının ardından kazançları ayırmadan önce Cuma günü yüzde 9'dan fazla arttı.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Dogecoin’in fiyatı, Tesla’nın kripto para birimini bazı mallar için ödeme olarak kabul etmeye başlamasının ardından kazançları ayırmadan önce Cuma günü %15′ten fazla arttı.

Cuma günü, Tesla CEO’su Elon Musk Twitter’da elektrikli otomobil üreticisinin ürünlerinin dogecoin ile satın alınabileceğini söyledi.

Coindesk verilerine göre Dogecoin, bu kazançların bir kısmını ayırmadan önce 01:19 ET civarında 0,20 doları aştı. 07:06 ET’de 0.18 dolardan %9′dan fazla yükseldi.

Başlangıçta bir şaka parası olarak hayata başlayan kripto para birimi ile sadece az sayıda ürün satın alınabilirdi.

Tesla’nın Cybertruck’ı gibi şekillendirilmiş bir ıslık , 300 doge’a mal oluyor ve bu, yazı yazarken yaklaşık 59 dolara eşdeğer. Tesla’nın Teksas’taki Gigafactory’sini kutlamak için bir hatıra kemer tokası 835 doge ya da yaklaşık 164 dolara gidiyordu.

Dogecoin’i ödeme olarak kabul etme planları bir süredir çalışıyor. Aralık ayında Musk, “Tesla, Doge ile bazı ürünleri satın alınabilir hale getirecek ve nasıl gittiğini görecek” diye tweet attı.

Musk, dogecoin’in yüksek profilli bir destekçisidir ve tweet’leri genellikle kripto para biriminin fiyatını hareket ettirir.

Dogecoin ile iade yok

Tesla’dan mal satın almak için dogecoin kullanmanın getirdiği bir takım şartlar ve koşullar vardır.

Kullanıcılar, dijital parayı Tesla’ya aktarmak için bir dogecoin cüzdanına ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca, şirketin web sitesine göre, “Dogecoin’de bir siparişin fazla ödenmesi durumunda, fazla ödeme tutarı orijinal ödeme şekline iade edilmeyecektir.”

Tesla, dogecoin ağının ödemeyi onaylamasının altı saate kadar sürebileceği konusunda uyarıyor.

Ve şirket, dogecoin ile ödenen siparişlerin iptal edilemeyeceğini veya iade edilemeyeceğini söylüyor. Normalde, bir kişi Tesla ürünlerini geleneksel ödeme yöntemleriyle resmi mağazadan satın alırsa, ürünü aldıktan sonra 30 gün içinde iade edilebilir.

Tesla, ödeme olarak bir kripto para birimini ilk kez kabul etmiyor. Geçen yıl Tesla, o sırada 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldı ve kripto para birimini kullanarak alımları kabul etmeyi planladığını söyledi. Musk daha sonra çevresel kaygılar nedeniyle bitcoin’i kabul etmeyi bıraktı . Bitcoin ağı, madencilik adı verilen bir süreçle büyük miktarda enerji kullanır .

TRG Datacenters tarafından yapılan analize göre Dogecoin önemli ölçüde daha az enerji kullanır . Musk, geçen yıl işlemlerin verimliliğini artırmak için dogecoin geliştiricileri ile çalışacağını söylemişti .

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber