Dolarda Son Durum! Enflasyon Açıklamasından Sonra Dolar Düşecek Mi?

Haziran ayı enflasyon verilerinin düşük açıklanmasının ardından doların ne kadar olacağı merak ediliyordu. 4 Temmuz Perşembe itibarıyla dolar kaç TL oldu? Güncel dolar fiyatı...

0
149
Dolarda Son Durum
Dolarda Son Durum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon oranlarını açıklamasından sonra doların durumu merak ediliyordu. Kurum tarafından açıklanan enflasyon verilerinde düşüş olduğu gözlenirken bu durumun dolara da paralel etki göstermesi bekleniyordu. Ancak bireylerin döviz alımlarına vergi yapılacağı yönünde haberler çıkmasıyla birlikte bir anda tekrar yükselmeye başlayan dolarda son durum ne oldu? Dolar önümüzdeki süreçte düşecek mi?

Dolar / TL paritesinde sıcak dakikalar yaşanıyor. Dolara yatırım yapan yatırımcılar ve dolar üzerinden işlerini yürüten şirketler dolardaki yükseliş ve düşüşleri yakından takip ediyor. Geride bıraktığımız gün haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından doların akıbeti merak konusu oldu. İlk başta enflasyon verilerinin düşük açıklanmasının ardından dolarda düşüş yaşanmaya başlansa da kısa süre sonra döviz alımlarında vergi artışı uygulanacağı haberleri yayılmaya başlayınca tekrar yükseliş trendi gözlenmişti. Dolarda son durum ne? Dolar 4 Temmuz Perşembe günü kaç lira oldu?

Dolar Güne Düşüşle Başladı!                                         

Dolar bu sabah güne 5.62 seviyesinde başladı. Reuters haber ajansının haberine göre dolarizasyonu caydırmak amacıyla bireysellerin kambiyo muamelerinde döviz alımları üzerinden dana önce %0.1 olan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) oranının %0.2’ye çıkarılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bu oranı artırma yetkisi verilmesi planlanıyor.

Dolar / TL paritesi güne son dönemdeki seyrinde başladı. 4 Temmuz Perşembe günü saat 07.07 itibarıyla alış 5.6228 satış ise 5.6256’dan işlem gördü. Bankacılık alanında uzmanların yapmış oldukları tahminlere göre, ilgili Reuters’ın kamuoyuna sunduğu düzenleme, bireysellerin döviz alımlarında yaşanabilecek caydırma etkisi hesaba katılmadığında bütçeye her yıl birkaç milyar TL gelir artışı sağlayacağı belirtiliyor. Fakat bankacılar bu adımın esas amacının bütçeye sağlayacağı katkı olmadığını, bu düzenlemenin daha çok bireysellerin döviz alımını caydırmak olduğunu belirtiyor.

Enflasyon rakamlarının düşük açıklanmasının ardından iyimserlik etkisiyle BSMV haberi ardından kademeli olarak azalan dolar hakkında açıklama yapan bir bankacı “Nominal olarak düşük kalsa da TL’de sabah benzer para birimlerine kıyasla gözlenen daha iyi performansı ciddi şekilde azalttığını görebiliyoruz.” Dolar kurunda yaşanan hareketlenmelerle birlikte ilk başta 5.60 seviyesinin ardından 5.55 ve 5.50 seviyelerinin önem teşkil edeceği söyleniyor. Bu seviyelerin kalıcı olarak kırılması durumunda döviz birikimi yüksek bireylerin yeniden döviz alımı isteyip istemeyeceği ortaya çıkacak.

Dolar 5.60 Seviyesine Düştü!

4 Temmuz gününe 5.62 seviyesinden başlayan dolarda düşüş devam ediyor. Saat 10.00 itibarıyla dolar 5,6068 TL’den işlem görmeye devam ediyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here