Gündem

Dolven Şurup Ne Kadar, Kaç TL? 2022 Güncel Eczane Fiyatı

Dolven, hafif ve orta şiddetteki ağrıların giderilmesinde kullanılan genellikle çocuklar için kullanıma uygun olan bir şuruptur. Dolven Şurup hakkında detaylı bilgiler ulaşacağınız yazımızda güncel fiyat bilgisi ve şurup kullanımı hakkında merak edilenlere ulaşılabilir.

Haber

DOLVEN ŞURUP NEDİR?

Dolven portakal aromaya sahip yoğun tatlı şuruptur. Tablet kullanamayan çocuklar hekimler tarafından verilmektedir. Etkili bir ilaç olmasına karşılık ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici özellikleri de bulunmaktadır. Doktor kontrolü ile verilen bu ilaç aşırı şiddetli olmayan ağrıları gidermektedir.

DOLVEN ŞURUP NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

Dolven sıklıkla çocuklar için tercih edilmektedir. 6 ayı aşkın çocuklarda görülen ani vücut sıcaklığı artışı, hafif öksürük ve ağrıların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Juvenil artnit olarak adlandırılan romatizma ve eklem ağrıları içinde kullanıldığı bilinmektedir. Kullanmadan önce her ilaçta olduğu gibi kullanma talimatları okunmalıdır. Öncelikle şişeyi sallamalısınız. Ölçü kaşığı taşmayacak seviyede ayarlanarak hızlıca yutulmalıdır.

DOLVEN ŞURUP YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Dolven Şurubun hafif ve ciddi yan etkileri bulunabilir. Bu yan etkilerden hafif olanı genellikle kısa bir süre seyreder ve yok olur. Ancak ciddi belirtilerinden herhangi biri ile karşı karşıya kalırsanız vakit kaybetmeden hızlıca doktorunuza başvurmalısınız.

Hafif yan etkileri şunlardır:

* Kaşıntı ve döküntüler

* Halsizlik

* Gerginlik

* Karın, kasık, mide ağrıları

* Hafif baş ağrısı

* Mide bulantısı

* Ağız, boğazlarda batma hissi ve gıcıklanma

* Balgam

* Kabız

* Ishal

* İştahsızlık

Ciddi yan etkileri şunlardır:

* Karaciğer yetmezliği

* Nefes alamama

* Kan sorunları

* Ciltte meydana gelen değişmeler

* Aşırı güçsüzlük

* Felç hali

* Kalp krizi

* Ensede sertleşme

* Yoğun uyku hali

* İşitme kaybı

* Yüksek tansiyon

DOLVEN ŞURUP KAÇ SAAT ARAYLA İÇİLMELİ?

Gribal enfeksiyonlara karşı direnç gösteren dolven şurup, günde 3 doz 8 saat ara ile kullanılmaktadır. Ancak her hasta farklı dozlara uygun olabilir. En doğru kullanım şekli doktorunuzun önerdiğidir.

DOLVEN ŞURUP HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Hamileliğin başlangıç tarihinden itibaren ilk 3 ayı ve son 3 ay Dolven şurup gerekmediği sürece kullanılmamalıdır. Belirli bir etki görülmediği için hamilelikte kullanımı bilinmemektedir. Ancak doktor kontrolünde daha az dozlarda tercih edilebilir. Dolven Şurup kullanım sırasında hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

DOLVEN ŞURUP YASAKLI İLAÇLAR ARASINDA MI?

Dolven şurup hakkında yanlış bilinen bir bilgide zararlı olduğu için yasaklandığıdır. Sosyal medya ile meydana gelen bu iddia asılsızdır. Yasaklı ilaçlar reçete ile yazılamaz. Hekimler tarafından tavsiye edilemez. Dolven Şurup kullanımı günümüzde devam etmektedir. Yasaklı ilaçlar arasında da ismi bulunmamaktadır.

Haber

DOLVEN ŞURUP AÇ KARNA İÇİLİR Mİ?

Doktorlar tarafından aç karınla içilmesi uygun olan Dolven Şurup, çocuklar tek içmek istemediklerinde az bir miktar besin ile birlikte tüketilebilir. Unutulan dozlarda bir sonraki doz zamanının gelmesi beklenmelidir. Çift doz kesinlikle kullanılmamalıdır. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE DOLVEN KULLANILABİLİR Mİ?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileliğin 1. ve 2. üç aylık döneminde, çok gerekli olmadığı sürece Dolven kullanılmamalıdır.

Hamileliğin son üç ayında kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. DOLVEN’in emziren anneler tarafından kullanılması önerilmemektedir.

DOLVEN ŞURUP NE KADAR? (FİYATI)

Dolven şurup satış fiyatı 19,33 TL’dir.

Zinco şurup ne kadar?

Gaviscon şurup ne kadar?

Flagyl şurup ne kadar?

Largopen şurup ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.